Barbora Poláková sa obzerá za debutom prostredníctvom unikátneho klipu k piesni Krosna

Po klasických hraných klipoch k hitom Nafrněná a Generace pripomína Barbora Poláková svoj veľmi úspešný (okrem iného dve ceny Anděl 2015 v kategórii Objav a Pieseň roka) eponymný debut ďalším videoklipom, v ktorom sa mieša hneď niekoľko filmových techník. Klip vznikol k piesni Krosna pod taktovkou mladého japonského režiséra Kosuke Sugimota a produkčnej spoločnosti Eallin Prague. Akonáhle si ho pustíte, bude vám nadmieru jasné, že sa jedná minimálne v rámci domácej scény o absolútne unikátny počin. Napokon, pozrite sa sami: http://y2u.be/EdTvcrWueMM

Foto_www.klapper.cz,,Krosna je jedna z mojich najobľúbenejších pesničiek, preto som šťastná, že má svoj klip. Dotočili sme k pôvodnej verzii, ktorá je na platni, časť piesne, ktorá vznikla spontánne na koncertoch a je teraz vlastne katarzným miestom, bez ktorého si ju už ani neviem predstaviť,” hovorí o skladbe Poláková.

Režisér klipu Kosuke Sugimoto patrí do novej vlny mladých japonských režisérov, špecializujúcich sa na animáciu a jej synchronizáciu s hudbou. Na konte má už takmer 50 klipov vo svojej domovine a stage design i projekciu pre projekt Michala Dvořáka Vivaldianno. Pre realizáciu Barborinho klipu zvolil neošúchanú kombináciu záberov natočených reálnymi hercami s klasickými aj počítačovými animáciami a digitálnu postprodukciu.

,,Postavy v klipe vychádzajú z videa, kde sme natočili hercov v štúdiu. Z týchto záberov sa následne vybral určitý počet obrázkov, z ktorých sa prekreslili siluety hercov a podľa ich predlohy sa nakoniec vyrezali rôzne fázy na kartónový papier. Tie sa potom znovu natočili snímok po snímke a vznikla tak vrstva s klasickou animáciou, tzv. stop motion animation. Ďalšie vrstvy potom vznikali v počítači pomocou digitálnej animácie. Úplne nakoniec sa natočilo video s Barborou Polákovou, respektíve jej tvár. Tu sme opäť vyrezali vybrané snímky a vsadili ich na jej animovanú postavu,” opisuje detaily náročnej metódy Lukáš Skalník z medzinárodnej firmy Eallin Prague. Tá je okrem iného podpísaná pod klipmi Cosmoshop (Kryštof), Amen (Věra Bílá a Gipsy Kings), I’m not really optimistic (Ecstasy of Saint Theresa) alebo pod kampaňou k 50. výročiu Amnesty International a spolupracovala tiež napríklad s Hansom Zimmerom, Peterom Gabrielom alebo na Small Places Tour Wyclefa Jeana.

Klip k piesni Krosna nie je jedinou novinkou z dielne Barbory Polákovej. Ako populárna speváčka a herečka podotýka, pozvoľna začína vznikať materiál na jej druhý album, ktorý dáva dohromady na sústredeniach s pianistom Davidom Hlaváčem. Skrátka neprídu ani tí, ktorí by Barboru tento rok radi videli naživo – príležitostí však bude oproti vlaňajšiemu koncertne nabitému roku menej (zoznam doposiaľ potvrdených koncertov nájdete nižšie alebo tu: barborapolakova.com/koncerty).

,,Tento rok bude koncertov maximálne desať. Tak som si to vnútorne nastavila a nechcem z toho poľaviť. Chcem sa maximálne sústrediť na nový album, a pretože mám dve bábätká, už by to nešlo dohromady,” komentuje to Poláková, ktorú budeme môcť na jeseň, konkrétne 30. 11. vidieť taktiež v kine vo filme Kvarteto, v ktorom stvárnila jednu z hlavných rolí, kvôli ktorej sa učila rok hru na violoncello.

Nadchádzajúce koncerty Barbory Polákovej:

  1. 6., Jihlava – Jihlavské Havíření 2017
  2. 7., Náchod – Pivobraní
  3. 7., Výrava – bude upřesněno
  4. 8., Světlá nad Sázavou – Sázavafest
  5. 8., Brno – Radost
  6. 9.., Kačina u Kutné Hory – Festival Kefír
  7. 9., Sokolov – Den Horníků
  8. 9., Prostějov – Hanácké slavnosti

ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017