TATA / BOJS a SOČR vydali záznam spoločného koncertu z Fóra Karlín Vyšiel na CD, LP i digitálne

Keď minulý rok Tata Bojs oznámili spoločný koncert so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera v rámci projektu Nové horizonty, ani jeden zo súborov pravdepodobne nevedel, do čoho vlastne ide. V oboch táboroch panovali počas mesiacov príprav obavy a nervozita, ale taktiež veľké očakávanie a zvedavosť. Samotný koncert, ktorý sa uskutočnil 23. novembra 2016 vo vypredanom Fóre Karlín, však všetky pochybnosti rozohnal a stala sa z neho udalosť, ktorá vo všetkých zúčastnených rezonuje dodnes. Fanúšikovia si ju mohli znovu pripomenúť 26. mája, kedy záznam koncertu vyšiel na CD, LP a digitálne pod názvom TATA BOJS & SOČR Live.

Trailer nahrávky si môžete pozrieť TU: http://y2u.be/MZDMVqPZWrI

SU63652_S_mail,,Aj keď sme mali z celého projektu spočiatku trochu obavy, nakoniec sa skončil všeobecným nadšením. Ukázalo sa totiž, že naše pesničky sú vo svojej podstate docela symfonické. Kľúčovú rolu zohralo pochopenie a precítenie Marka Doubravy, ktorý sa postaral o aranžmány. Snažili sme sa o to, aby to bola zábava pre nás, pre poslucháčov a snáď aj pre symfonikov samotných. Chceli sme, aby nahrávka znela vrstevnate a aby výrazné elektro zvuky známe z platní nahradili vtipné živé nástroje orchestra. Ku každej piesni sme pristupovali solitárne a s určitým konceptom výsledku. Pre mňa osobne bolo aj zaujímavé sústrediť sa vo väčšine skladieb len na spev. Tá druhá polovica mozgu, ktorá sa vždy zaoberá bubnovaním, mala tentokrát celkom pohodičku…,” obzerá sa za projektom Milan Cais.

Dirigent SOČRu Tomáš Brauner dodáva: ,,Tata Bojs majú svoj originálny štýl a mňa zaujímalo prepojenie ich hudby so symfonickým orchestrom. Zrazu tá muzika dostala úplne iný rozmer. Celé som si to naozaj užil a verím, že aj chalani. Navyše som vďaka tomuto projektu získal nových priateľov a objavil kapelu, ktorú som doposiaľ nepoznal, ale teraz som rozhodne ich fanúšikom!”

Pätnásť piesní, (LP obsahuje s ohľadom na kapacitu nosiča len desať piesní – pozn. red.) medzi ktorými nechýbajú osvedčené hity ako Toreadorská otázka, Pěšáci alebo Attention Aux Hommes!, ale ani skladby zo zatiaľ poslednej radovky Tatáčov A/B vrátane Mardošového koncertného „speváckeho“ debutu v podobe piesne Kamarádky, ponúka poslucháčom unikátnu hudobnú pochúťku.

Známe piesne tak dostali úplne nové chute okorenené skvelým zvukom Dušana Neuwertha a  zaujímavými presahmi a zábavnými aranžérskymi vtipmi z dielne skladateľa a bývalého člena Tata Bojs Marka Doubravy.

,,Prvý výber skladieb urobil Milan, potom  sme to spoločne zredukovali a ja som pridal Kamarádky, keď som mal jasnú víziu skladby pre ‘Mardošu a symfonický orchestr’, kde orchester okamžite komentuje Mardašove slová,” vracia sa k začiatkom projektu Doubrava a dodáva: ,,Vďaka tomu, že išlo o prepojenie dvoch celkom odlišných svetov – hlasitosťou, výrazom, štýlom skúseností, štýlom vystupovania, atď…, bola spolupráca so SOČRom a dirigentom Tomášem Braunerem dobrá. O tom, že sa podarilo oba svety prepojiť, svedčí fantastická atmosféra vo Fóre Karlín počas koncertu. Som rád, že symfonický orchester s rockovou kapelou môže znieť aj vtipne, keďže väčšinou znie skôr pateticky.”

Na záver dodajme, že iniciátormi projektu boli Petr Král z Radiožurnálu, ktorý stojí za predošlým úspešným projektom Karel Kryl 70 a Jakub Čížek, riaditeľ Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Album TATA BOJS & SOČR Live vydal Supraphon v koprodukcii s Radioservisem a v spolupráci s Českým rozhlasom.

Tracklist:

01/ Filmařská *

02/ Usínací *

03/ Radioamatér

04/ Toreadorská otázka *

05/ Duševní

06/ Kamarádky *

07/ Hlídací

08/ Písmenková

09/ Sonda *

10/ Vesmírná *

11/ Probuzení

12/ S ní *

13/ Ztraceni v překladu *

14/ Attention Aux Hommes! *

15/ Pěšáci *

LP obsahuje skladby označené *

ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017