Čiernobiela alebo black & white (BW) fotografia

Niektoré fotografické námety sú priam predurčené na zachytenie vo farebnom spektre, iným však lepšie „pasuje“ čiernobiely rozsah. Pri mnohých témach je to jedno, možno sa rozhodnúť pre farebnú i čiernobielu fotografiu, tu záleží na autorovi, ktorej z nich dá prednosť. Pri druhej by asi bolo výstižnejšie hovoriť o práci s odtieňmi sivej, pretože fotografie neobsahujú len bielu a čiernu farbu, ale zahŕňajú celú stupnicu sivých odtieňov.

IMG_1181-BW

V dnešnej modernej dobe sa už v takmer každom fotoaparáte, či už v digitálnom alebo v tom čo máte v  mobile nachádza možnosť fotiť automaticky v čiernobielom režime. Avšak v takomto prípade prichádzame o farebný originál fotky. Myslím si, nech fotíte akýmkoľvek fotoaparátom je rozumnejšie fotiť farebne a potom neskôr si tie fotografie upraviť do BW. Môžete si sami nastaviť sýtosť, kontrast…

Avšak, aj pri BW fotografii je potrebné dávať pozor na sivé odtiene. Pri úprave fotografie je potrebné sa s tým „vyhrať,“ aby sme získali taký efekt, aký chceme. Na fotografii dieťaťa môžeme vidieť, že vľavo je fotka odfotená v BW režime, vpravo je fotografia upravená do BW + nastavenie kontrastu bielej a čiernej, aby nám nevznikalo veľa sivých odtieňov. Myslím si, že rozdiel nie je zanedbateľný.

Untitled-1

Osobne som skôr za BW verziu fotiek. Ak sa čiernobiely efekt do fotky hodí alebo je tam priam žiadaný, vždy to využijem. Tieto fotky vo mne vyvolávajú určité pocity, ktoré farebná fotografia nie vždy vyvolať dokáže.

Autor: K. Lendelová

Foto: K. Lendelová