Dubrovník, hviezda Dalmácie

PDSC_0258ri slovách dovolenka v Chorvátsku sa asi každému z nás vybaví predstava pláže plnej turistov zo strednej Európy, kúpajúcich sa v priezračných vodách Jadranského mora. Ak sa vám však nechce celé dni len ležať na pláži a počítať koľko ľudí rozpráva rovnakou rečou ako vy, máme pre vás ideálne miesto na ďalšiu letnú dovolenku. Na samom, samučičkom konci Chorvátska sa nachádza Dubrovník. Tu nájdete okrem historických budov a pamiatok aj pláže a ostatné vychytávky, ktoré k dovolenke patria. Mesto má svoje vlastné letisko, prístav (alebo aj dva) a výhľad na more, ktoré inde v Dalmácii nenájdete.

Staré mesto je od roku 1979 zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Mesto kedysi chránili hradby a tie sú teraz prístupné pre verejnosť. Dvojkilometrové opevnenie ustálo aj nástrahy občianskej vojny, ktorá otriasla krajinou v 90-tych rokoch. Prehliadky hradieb a historických budov ponúkajú na každom kroku, odporúčame však zaobstarať si v turisticko-informačnej kancelárii materiály a vybrať si tú najvhodnejšiu. Pešie prehliadky vám zaberú od 30 minút do 3,5 hodiny. Vybrať sa však môžete aj na rybársku výpravu alebo na výlet ponorkou. Pre tých, ktorým morský život neimponuje, je tu možnosť vyviezť sa lanovkou na vrch nad mestom, odkiaľ máte výhľad na šíre more zaručený.

DSC_0287Na svoje si tu prídu aj fanúšikovia svetového fenoménu, Hra o tróny. Špeciálne prehliadky sú pripravené pre tých, ktorí chcú vidieť na vlastné oči kde sa tento úspešný seriál nakrúca. Pri troche šťastia možno uvidíte svojich obľúbencov.

Aby sme však nerozprávali iba o pamiatkach, prejdime na pláže. Všetky sú, podobne ako v celkom Chorvátsku, kamenisté a na miestach kde by ste pláž práve nehľadali. Množstvo plážových barov ponúka nekonečné možnosti osvieženia, poprípade rýchleho obeda bez toho, aby ste museli opustiť svoje ťažko vybojované miesto na pláži. Za poplatok vám poskytnú aj plážové ležadlo a slnečník. Nudu zaženiete jednou z plážových atrakcií, napríklad na vodných skútroch alebo kajakoch. Vyblázniť sa môžete aj na nafukovacej opičej dráhe, prístupnej všetkým vekovým kategóriám.

Ubytovanie tu ponúkajú hádam všetci, ktorí majú izbu navyše. Pre náročnejších sú tu hotelové komplexy s vlastnými plážami.