Gardenia 2014

gardeniaV termíne 24. – 27. apríla sa konal v meste pod Zoborom, v Nitre osemnásty ročník medzinárodnej predajnej výstavy pre záhradníctvo, záhradkárov, priateľov bonsajov, kvetov i životného prostredia. Tento ročník sa niesol v znamení záhrady snov, ekologického hospodárenia, pasívnych domov, solárnych energií a taktiež aj tradícií, zvykov ďalekých kultúr. Súčasťou výstavy bola aj odborná pomoc z oblasti záhradníctva a krajinného inžinierstva, kde si mohli dať návštevníci navrhnúť záhradu. Na túto novinku si organizátori Gardenie 2014 prizvali na pomoc odborníkov v podobe pedagógov a študentov z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Na Gardenii však boli pripravené najrôznejšie sprievodné podujatia vo forme workshopov, ukážok, prednášok… Každý návštevník si určite našiel svoje miesto na tejto výstave.

Veľkej popularite sa za ostatné roky teší aj výstava Bonsai Slovakia, ktorá sa tento rok koná už po sedemnásty krát. Vystavovaných bolo rekordné množstvo bonsajov. Každý bonsaj mal svoje pozadie, čo umožňovalo návštevníkom samostatný prehľad umenia a starostlivosti o tieto nádherné okrasné dreviny.

Bonsaje sú jednoducho povedané malé človekom tvarované stromčeky. Jedná sa vlastne o umenie pri ktorom sú stromy miniaturizované do malých misiek. Ak si preložím slovo bonsai tak v preklade znamená „bon“ miska a „sai“ strom, čiže strom v miske. Umenie pestovania miniatúrnych stromčekov má svoje korene v Číne, odtiaľ sa dostalo do Japonska a postupom času aj do západného sveta. Prináša so sebou viac než len pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri pestovaní. Bonsaj – to je aj filozofia, ktorá učí človeka porozumieť prírode a aj sebe samému. Cieľom pestovateľov bonsajov je idealizované znovustvorenie prírody, založené na pozornom štúdiu rastu stromov vo voľnej prírode. Jednotlivý kus nie je nikdy hotovým kusom, mení sa v priebehu ročného obdobia, dozrieva a skrášľuje sa s pribúdajúcimi rokmi. Každý z nás si môže svoj bonsaj pestovať a tvarovať a realizovať sa v tomto smere aj na balkónoch bytových domov a svojim spôsobom si vytvoriť „záhradu“ aj na balkóne.