Knižné novinky vydavateľstva IKAR

J. R. Wardová – Závisť

závisť„Jim Heron, ty sa postaráš o spásu sveta.“
Sedem smrteľných hriechov. Sedem duší, ktoré treba oslobodiť. Nastáva ďalší desivý zápas medzi démonom a Jimom Heronom, padlým anjelom so zatrpknutým srdcom. Neľútostný boj, v ktorom možno stratiť všetko.
Syn sériového vraha, detektív Thomas „Veck“ Del Vecchio ml., vyrastal v tieni zla. Teraz, na vražednom ostrí medzi občianskou povinnosťou a slepou odvetou, musí odčiniť otcove hriechy – a bojovať s vlastnými démonmi. Dôstojníčku z oddelenia vnútorných záležitostí, Sophiu Reillyovú poveria monitorovaním Vecka. Jej záujem oňho však nie je len profesionálny, ale aj vzrušujúco osobný. Medzi Veckom a Sophiou existuje ešte jedno spojenie: Jim Heron, tajomný cudzinec, ktorý má priveľa odpovedí na tie najnebezpečnejšie otázky. Keď sa Veck a Sophia pustia do konečného boja medzi dobrom a zlom, ich záchranca, padlý anjel, je to jediné, čo ich delí od večného zatratenia.

Karin Sturmová – Michael Schumacher

michael schumacherSobota 29. decembra 2013 je deň ako každý iný. Michaelovi Schumacherovi sa však stane osudnou. Keď s priateľmi mieri na zjazdovku v lyžiarskej oblasti Les Trois Vallées vo francúzskych Alpách, zdravia ho žiarivé slnečné lúče. Nikto netuší, že už čoskoro sa stane tragická nehoda a Michaelovi navždy zmení život…
Reakcia verejnosti na nešťastie je ohromujúca. Želania, aby sa uzdravil, prichádzajú z celého sveta: rodinní priatelia, hlavy štátov, prominentní herci a športovci – všetci naňho myslia. V deň Schumacherových štyridsiatych piatych narodenín, 3. januára 2014, sa klinika v Grenobli zmení doslova na pútnické miesto jeho najvernejších fanúšikov.
Zatiaľ čo výnimočnú kariéru najúspešnejšieho jazdca v dejinách F1 mohol sledovať každý, súkromie si Schumacher vedome chránil. Striktne oddeľoval osobné od profesionálneho. Doma milujúci manžel a otec, na trati mal povesť „pretekárskeho robota“ – bol vyrovnaný, precízny, perfektný, nezraniteľný, všetko mal pod kontrolou.
Karin Sturmová ako renomovaná novinárka, ktorá sa dlhodobo venuje motoristickému športu, je veľkou znalkyňou Michaela Schumachera. V tejto biografii dáva slovo nielen jeho kolegom a súperom z pretekárskych okruhov, ale vykresľuje ho aj ako obyčajného človeka. V manželke Corinne, s ktorou sa oženil v roku 1995, má Schumacher po svojom boku silnú partnerku, ktorá pri ňom neochvejne stojí aj teraz, v jeho najťažšej životnej situácii..

Ernest Hemingway – Starec a more

starec a moreNa začiatku príbehu sa starý rybár Santiago vydáva na more po osemdesiatich siedmich dňoch bez úlovku. To ho neodradí a skúša to znovu. Tentoraz má šťastie a chytí na háčik veľkú rybu. Tá je však taká veľká, že sa nemieni vzdať bez boja, a začína sa jej súboj na život a na smrť s naším hrdinom. Ryba ťahá čln aj so starcom a on vie, že nemôže robiť nič iné, iba čakať a unaviť rybu. Starec je vyčerpaný z tohto súboja, vzdoruje prudkej sile ryby, vlastnému hladu, smädu a trápi ho aj poranená ruka, takže má všetky dôvody, aby rybu nenávidel. To sa však nestane. Ryba, takisto ako more, je pre rybára jeho bratom i sestrou, rybár sa cíti súčasťou tohto celku a nijako sa z neho nevydeľuje.
Starec napokon o rybu v súboji so žralokmi príde, ale to ho nezdrví a nerezignuje na svoj ľudský osud. Naďalej bojuje, plahočí sa a vie, že na druhý deň sa zobudí a všetko sa začne odznovu. A v konečnom dôsledku ho nič nemôže zničiť, a tak to povie aj nahlas: „Veď človek nie je stvorený na prehru… Možno ho zničiť, ale nie poraziť.“
Prekrásnou baladou o starom rybárovi Santiagovi sa autor dostal nielen medzi nositeľov Nobelových cien, ale priradil sa aj k veľkým básnikom mora, ospevujúcim nezlomnosť človeka. Ernest Hemingway v jednom z interview vyhlásil, že hneď ako sa rybárovi v rybárskej dedinke Cojimara neďaleko Havany stal tento príbeh, rozhodol sa o ňom napísať..

Fiodor Michajlovič Dostojevskij – Idiot, 3.vydanie

idiotDo sveta plného zloby, falše, intríg a nelásky, do sveta mamony, karierizmu a nečestnosti privádza F. M. Dostojevskij svojho hrdinu, knieža Leva Myškina, v ktorom stvárnil svoju predstavu ideálne krásneho človeka. Úprimne, s detskou dôverčivosťou a s ľudskou spontánnosťou Myškin otvára srdce každému. Odpoveďou je najčastejšie otvorený výsmech. Jeho povaha však pôsobí ako magnet, burcuje aj najcynickejších, ale predovšetkým – znepokojuje.
Knieža Myškin sa usiluje pochopiť konanie každého človeka. Všetko prežíva spolu s ním. A pretože v ľudskom spolužití prevláda viac zloby a podlosti než dobra, nesie v sebe pocit zodpovednosti a viny za všetky krutosti života. Čoraz hlbšie je vťahovaný do zápasu vášní, až sa nakoniec stáva ich obeťou.
Možno ani s jednou svojou postavou nebol Dostojevskij tak hlboko spriaznený nielen vnútorne, ale i vonkajšími prejavmi ako s hrdinom románu Idiot. Levovi Myškinovi, tomuto spojeniu levej sily a myšej plachosti, pripísal aj vlastnú chorobu. Navyše ju spojil so všeobecne prijatou mienkou, že od čudáctva či dokonca duševnej menejcennosti u epileptikov je len krok ku genialite – aspoň v určitej životnej oblasti. Za oblasť geniality zvolil pre svojho hrdinu oblasť z hľadiska ideálu budúcnosti najťažšiu – oblasť ľudskej prirodzenosti, skutočne ľudských vzťahov medzi ľuďmi.
V románe sa ozývajú hrdinovia národných eposov, hrdinské piesne a rozprávky, ako aj ozveny zápasov ruskej a svetovej literatúry pri hľadaní ideálov pravdy, dobra a krásy. Idiot, v poradí piate rozsiahle dielo F. M. Dostojevského, sa stalo jedným z najčítanejších diel svetovej literatúry.