Kréta – jeden z najočarujúcejších gréckych ostrovov

DSCN2989Grécko, krajina na juhu Európy, ktorá leží na najjužnejšej časti Balkánskeho polostrova a Peloponézskeho polostrova. Je tretou najhornatejšou krajinou Európy, susedí s Bulharskom, Albánskom, Macedónskom a na východe s Tureckom. Ak by sme zmerali všetky pláže v Grécku, tak dohromady to dáva úctyhodné číslo 14 500 km, čím Grécko obsadzuje vo svetom meradle dĺžke pláží desiatu priečku. Hlavným mestom sú Atény, žije tu približne 40 % populácie Grékov, čo znamená že skoro každý druhý Grék žije v Aténach. Grécku sa hovorí aj krajina ostrovov, ich počet dodnes nie je presne určený ale malo by ich byť približne 3000, pričom len niečo okolo 140 ostrovov je obývaných.

Jedným z najznámejších gréckych ostrov je Kréta. Je to najväčší grécky ostrov a piaty najväčší ostrov ležiaci v Stredozemnom mori. Kréta pri svojej rozlohe 8336 km2, dĺžke 260 km a šírke v najširšom mieste 60 km a v najužšom pri meste Ierapetra len 12 km, má približne 600 000 obyvateľov. Krétu obmýva zo severu Krétske more, z juhu Líbijské more, západu Myrtónske more a z východu Karpatské more. Tento ostrov sa považuje za kolísku európskej civilizácie, podľa gréckej mytológie sa na Kréte narodil Zeus – vládca olympských bohov. Historický základ je položený na minojskej civilizácii, Kréta bola vraj osídlená už 3000 rokov p.n.l.,  resp. prvý obyvatelia Kréty boli Minojčania .

DSCN2999Kréta patrí medzi miesta subtropické, typicky stredomorské, teplotné maximá sú tu dosahované v mesiacoch máj až október. Kréta ma svojim návštevníkom čo ponúknuť, od krásnych pieskových pláži, cez históriu, nedotknutú prírodu až po vychýrené letoviská s rušným nočným životom. Na Krétu je možné dostať sa letecky a to buď do hlavného mesta, Heraklion alebo do Chanie. Ak niekto nemá rad lietanie, je možné využiť aj prístavy v Heraklione, Chianii, Rethymne, či Agios Nikolaos. Ak by chcel človek precestovať celú Krétu, tak by to určite nebol ľahký „trip“. Ale takzvané „must see“ sú ľahko dostupné. Pohyb po tomto najjužnejšom ostrove Európy si viete zabezpečiť či už autom alebo skútrom z požičovne, ktoré sú takmer všade. Hlavným mestom je Heraklion, okrem toho je to aj najväčšie mesto na Kréte, s najdôležitejším prístavom. V Heraklione si každý príde na svoje, za zmienku stojí 5 kilometrov dlhá benátska pevnosť. Ďalším z „must see“ je Knossos. Knossos je hlavné mesto minojskej civilizácie, v minulosti bol hlavným mestom Kréty a sídlom vládca Minoa. Ak máte záujem o rušný nočný život, odporúčame mestá na severe Kréty ako sú Hersonissos a Elounda (patria medzi najdrahšie a najluxusnejšie letoviská na Kréte), Stalida, Mália, ukľudnujúci šum mora z krásnych pláži sa tu spája z rušnými uličkami, tzv. bar street, ktoré budú však vychovať mladším ročníkom.  Najkrajšou plážou na Kréte je Balos Lagoon s bielo ružovým jemným pieskom, plytkou vodou, ako by ste sa ocitli niekde v poriadnej exotike. Balos Lagoon je turisticky veľmi známy. Ak však chcete spoznať tradičné Grécko a tradičný vidiek, tak na opačnom konci Kréty sa nachádza miesto z názvom Xerokampos, je to síce aj najsuchšie miesto Krét, ale obraz o tom ako žijú tradiční Gréci vám poskytne zaručene, nakoľko východ resp. juhovýchod Kréty nemá rozvinutý cestovný ruch. Čiže tu môžete uvidieť typický grécky vidiek, s typickou architektúrou a taktiež aj všade prítomné kozy, nakoľko na tomto mieste vedie väčšina Grékov roľnícky život, ktorý je spojený aj s pastierstvom. Vraj väčšina Grékov má vedené zamestnanie ako roľník, aby sa vyhli vysokým daniam, keďže roľníci majú najväčšie úľavy.

DSCN2961Okrem krás, ktoré tento grécky ostrov ponúka stojí za zmienku aj strava. Typické pre Grékov sú najmä zelenina, strukoviny, ryby – na čo sa však bežný turista musí pripraviť je ten fakt, že ryby v Grécku budú tou drahšou položkou v jedálničku, podľa hesla: „čo sa vyloví z mora, to je vzácne“. V neposlednom rade sú to aj syry z kozieho a ovčieho syra, resp. preslávený syr Feta, ale aj jahňacina. Gréci sú v porovnaní s inými Európanmi zvyknutý obedovať približne okolo štvrtej hodiny poobede a nikoho by nemala prekvapiť dlhá večera o deviatej či desiatej hodine večer. Veľmi známym je aj grécky alkoholický nápoj Ouzo, alebo aj svetoznáma Metaxa, ktorá sa vyváža do viac ako 75 krajín sveta. Vyrába sa z révoveho vína, z veľmi zrelého hrozna s vysokým obsahom cukru. Gréci majú znamenité aj vína, či už biele alebo červené.