Máte slabosť pre sláčiky? Nenechajte si ujsť slovenskú spievajúcu huslistku Miriam Kaiser a jej nový album COLOUR SOUNDS

Miriam Kaiser nie je na slovenskej hudobnej scéne nováčik. Napriek tomu je možné, že jej meno i tvorba sú pre vás zatiaľ veľkou neznámou. To sa však zmení, ak si vypočujete COLOUR SOUNDS – druhý štúdiový album, ktorý vydáva práve v týchto dňoch.

Keď sa spojí klasická hudba, slovenský folklór a elektronika, vznikne Miriam Kaiser

cover-albumu-colour-soundsPo šiestich rokoch na scéne a dvojročnej albumovej odmlke sa opäť hlási o slovo Miriam Kaiser – slovenská spievajúca huslistka, ktorej tvorbu by mal rozhodne poznať každý milovník sláčikových hudobných nástrojov. Miriam má na konte debutové CD Deň dňu (2014) a EP Najlepšie veci, ktoré vyšlo v máji tohto roka ako predzvesť albumu COLOUR SOUNDS. Ten prichádza na trh práve v týchto dňoch – oficiálne vyšiel v piatok, 2. decembra.

„COLOUR SOUNDS je spojenie viacerých dojmov, ktoré moja tvorba evokuje. Hudba, ktorú tvorím, vždy bola a stále je štýlovo farebná,“ približuje Miriam unikátny fusion žánrov, stretávajúcich sa v jej tvorbe. Fusion sa nikdy nedefinuje jednoducho. V tomto prípade sa dá k žánrovej definícii priblížiť tvrdením, že projekt Miriam Kaiser vychádza z klasickej hudby, smeruje do hudby populárnej a pridáva prvky folklóru a jemnej elektroniky.  Ako Miriam Kaiser sama hovorí, na jej aktuálnu tvorbu má vplyv prúd súčasnej modernej klasickej hudby, predovšetkým kompozície The Cinematic Orchestra, francúzsky skladateľ a režisér Woodkid, či islandský skladateľ a klavirista Olafur Arnalds.

Prvou lastovičkou albumu COLOUR SOUNDS sa stala skladba Plameň, ktorá je napokon i úvodnou piesňou celého albumu. Singel dostal dychberúci vizuálny šat z dielne dokumentaristu, filmára a fotografa Braňa Molnára, ktorý skladbu obohatil pôsobivými zábermi Slovenska. „Chcela som spojiť farebnú hudbu s farebným obrazom a tak vznikol názov COLOUR SOUNDS,“ dodáva Miriam na margo výsledku, ktorým je vydarená symbióza zvuku a obrazu:  www.youtube.com/watch?v=Q8dKeI26mB4.  

Album COLOUR SOUNDS poteší priaznivcov inštrumentálnej i spievanej tvorby

Na rozdiel od debutového albumu Deň dňu, na ktorom sa Miriam Kaiser predstavila viac ako pesničkárka, na čerstvo vydanom COLOUR SOUNDS naplno ukazuje svoju dušu inštrumentalistky. Nový album tvorí polovica inštrumentálnych skladieb a polovica vokálno-inštrumentálnych, čo ho odlišuje od prvého, ktorý bol takmer celý piesňový. „Tentokrát som sa výraznejšie nechala inšpirovať slovenskou melodikou. Album je obrazom toho, že sa pohybujem aj mierne na experimentálnej pôde, no zároveň sa držím vokálneho prejavu, ktorý mi je stále veľmi blízky, ako najpriamejší spôsob komunikácie s publikom,“ vysvetľuje Miriam.

Album COLOUR SOUNDS bude slávnostne pokrstený v stredu 7. decembra v bratislavskom kníhkupectve Martinus na Obchodnej. Krstnými rodičmi štúdiovky sa stanú Katarína Brichtová a spolu s ňou i  hudobníci, ktorí sa na albume spolupodieľali.

Súčasťou sólového projektu Miriam Kaiser je hudobný sprievod sláčikového tria, bicích a kláves v spojení s jemnou elektronikou. V stálej zostave figuruje huslista Milan Adamec, ktorý je zároveň hudobným producentom projektu. Na klávesy a bicie hrá Milo Adamkovič a na projekte  spolupracuje tiež violončelistka Katka Kozelková a violisti Tomáš Kaiser a Júlia Bolebruchová. Vo vybraných skladbách figuruje v zostave aj perkusionistka Jarka Krajčíová.

Tracklist albumu COLOUR SOUNDS:

1/ Plameň

2/ Skôr ako sa rozvidní

3/ Najlepšie veci

4/ Biely a Čierny Váh /kánon/

5/ Zvony

6/ Pokiaľ som

7/ Amália

8/ Rieka /gdae/

9/ Poznaná

10/ Stará baba

Termíny najbližších koncertov Miriam Kaiser:

KRST CD, Martinus/Obchodná ul., BRATISLAVA / 7. 12. 2016, 18.00hod.

Výchovný koncert, Banská Bystrica/ 8. 12. 2016, 10.00hod.

Vianočný koncert s komorným orchestrom ZOE, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, BRATISLAVA/ 21. 12 2016 44

Skladby zverejnené v rámci projektu COLOUR SOUNDS:

Skôr ako sa rozvidní: www.youtube.com/watch?v=WXUaSvA0E4c

Najlepšie veci: www.youtube.com/watch?v=0_SAuvqgVnM

Minuloročný singel Zvony: www.youtube.com/watch?v=LBx6oPD558Y