Medzinárodný úspech česko-slovenského filmu Masaryk: Snímku uvedú v hlavnom programe tohtoročného Berlinale

 

Nová snímka režiséra Júliusa Ševčíka MASARYK, venovaná jednému životnému obdobiu  diplomata a politika Jana Masaryka bude uvedená v hlavnom programe tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne.

Masaryk_Nakrucanie v Bratislave_01Masaryk, o ktorom sa šepká v slovenských i českých filmových kruhoch stále intenzívnejšie, bude mať svetovú premiéru v Berlíne. Snímka bude uvedená v hlavnom programe 67. ročníka Berlinale pod hlavičkou Berlinale Special. Film bol vybratý v konkurencii približne 6000 ďalších nových snímok. V rámci tejto sekcie uvádza berlínsky festival mimoriadne kinematografické počiny alebo pocty svetovým filmárskym osobnostiam. Minulý rok boli v  rámci sekcie Berlinale Special uvedené napríklad Pocta Alanovi Rickmanovi – film Rozum a cit a Pocta Davidovi Bowiemu  – film Muž, ktorý spadol na zem alebo snímka kontroverzného dokumentaristu Michaela Moorea Where to Invade Next. V roku 2015 bol do Berlinale Special vybraný tiež film Antona Corbijna Life s Robertom Pattisonom v hlavnej úlohe.

Ako prezradili tvorcovia filmu, Masaryk vo výbere zvíťazil v celosvetovej konkurencii. Úctyhodné je, že očakávaná česko-slovenská snímka si merala sily s naozaj obrovskou plejádou filmov zo všetkých kútov sveta. „Veľmi si vážime, že film Masaryk bol vybraný do hlavného programu tohtoročného Berlinale z niekoľko tisíc titulov,“ hovorí producent filmu Rudolf Biermann, ktorý verí, že nevšedný príbeh Jana Masaryka môže byť zrozumiteľný i  medzinárodnému publiku. „Film rozpráva v dobovom kontexte o udalostiach, ktoré výrazne ovplyvnili vznik modernej Európy. Zároveň však ponúka nadčasovú úvahu o zodpovednosti jedinca a o jeho konaní v prospech štátu a národa, často na úkor seba samého. Masaryk bol človek veľkého vnútorného sváru medzi citlivou umeleckou dušou a zmyslom pre  zodpovednosť a sebaobetovanie v prospech spoločenských cieľov. A v tomto zmysle mu môže dobre porozumieť i medzinárodný divák,“ dodáva Rudolf Biermann.

„Príbeh ľudí, ktorí sa snažia, i keď nedokonale postaviť diktatúre, je vždy nadčasový a romantický, rovnako ako je často krutý a vopred odsúdený na neúspech. Nech už ide o Jana Masaryka, ktorý sa snaží presvedčiť veľmoci, aby zarazili nacistickú agresiu, či v inom životnom období agresiu ruskú, alebo študenta stojaceho si za svojou pravdou proti presile, či o bežného človeka, ktorý chce žiť slobodne navzdory silám, ktoré ho chcú zmanipulovať či zajať – vždy ide napokon o boj dobra proti zlu, a v ňom zlo často víťazí,“ vysvetľuje spoluscenárista a režisér filmu Masaryk Julius Ševčík.

Oldrich KaiserPre producentskú spoločnosť IN FILM ide o návrat do hlavného programu Berlinale po 10tich rokoch. Spoločnosť bola v minulosti výkonným producentom filmu Obsluhoval jsem anglického krále, ktorý bol na festivale uvedený v súťaži a v roku 2007 získal cenu FIPRESCI. Po desiatich rokoch sa tak vráti na Berlinale i herec Oldřich Kaiser, ktorý v oboch filmoch vytvoril jednu z hlavných úloh.

Zatiaľ čo svetovú premiéru Masaryk zažije počas Berlinale 9. – 19. februára, do širokej distribúcie vstúpi v slovenských kinách 23. marca 2017. Termín kinopremiéry tvorcovia snímky určili symbolicky na marec, vzhľadom k tomu, že doposiaľ nevyjasnený pád z okna, ktorý ukončil život Jana Masaryka, sa odohral práve v noci z 9. na 10. marca 1948.

V závere roka – od 15. do 20.  a 29. decembra 2016 premietalo film MASARYK v exkluzívnej predpremiére ako jediné bratislavské Kino Mladosť. Špeciálne limitované predpremiéry  filmu zaznamenali vysokú návštevnosť i divácky záujem, z čoho majú jeho tvorcovia veľkú radosť. „Niekoľko predstavení bolo vypredaných, dokonca sa pridávali pre divákov stoličky. Ľudia si film našli takmer bez reklamy, čo je úžasné. Ohlasy boli dojemné, máme radosť,” hovorí distribútor zo spoločnosti Garfield Film.

Dej filmu je situovaný v dramatickej dobe, smerujúcej k Mníchovskej dohode. Masaryk ako veľvyslanec v Londýne vtedy okrem iného čelil silnejúcim požiadavkám Konráda Henleina a jeho strany, ktorej cieľom bolo rozbitie Československa. Titulnú úlohu Jana Masaryka stvárnil Karel Roden, ako Henlein sa predstaví Jiří Vyorálek. Ukážku jednej z ich slovných prestreliek si môžete pozrieť TU: www.youtube.com/watch?v=JMdzYRYQ0oU&feature=youtu.be

Od 8. decembra 2016 je na Slovensku v predaji taktiež nové vydanie knihy Pavla Kosatíka a Michala Koláře Jan Masaryk – pravdivý príbeh, ktorá je považovaná za najpresnejší pohľad na  súkromný i verejný život Jana Masaryka. Titul v týchto dňoch vychádza už vo svojej 4. reedícii a slovenskí fanúšikovia ho nájdu v predaji v sieti Martinus a Panta Rhei.

Česko-slovenský film Masaryk vznikol v produkcii spoločnosti IN Film a Rudolfa Biermanna. Koproducentom filmu je Česká televize, RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a ZDF / Arte. Vznik filmu podporili: Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond. Distribútorom filmu  Masaryk v ČR je spoločnosť Bioscop, na Slovensku spoločnosť Garfield Film.