Pavol „Ewžen“ Adamkovič z Egriders: „Retro je štýl!“

Podarilo sa nám pre vás vyspovedať Ewžena z Egriders. Ewžen sa venuje oprave starých bicyklov, vdýchne im nový život a štýl. O tom, ako sa jeho záľuba dostala na svetlo sveta, čo obnáša, ale aj o tom ako spravil zo starých bicyklov, ktoré už nikto nepotreboval nové štýlové kúsky, nám porozprával v nasledujúcich riadkoch. Egriders sa teší veľkej popularite, všimla si ho aj Dominika Cibulková, ktorá Ewžiho oslovila s tým, že by chcela pre priateľa práve takýto „retro bike“. Dokonca Egriders zaregistrovali aj v ďalekom Dubaji…

2013-08-13 15.01.40Ewži, je počuť o Tvojich zrenovovaných starších bicykloch. Ako si prišiel k nápadu, že budeš renovovať staré bicykle a robiť z nich doslova štýlové kúsky? Vyplynulo to z nejakej konkrétnej situácie? Ak áno, popíš nám ju.

K nápadu som prišiel úplne spontánne, zazrel som starý bicykel, aký mal kamarát v Nemecku, kde na ňom jazdí a zapáčilo sa mi to. Tak som si pozrel na bazári na internete, či niečo podobné nenájdem, a našiel som, v Trnave. Zavolal som tam a vybral som sa poň s kamarátom Petrom Šiškom, ktorý sa dlho venuje cestným bicyklom. Ale čo čert nechcel, bol mi ten bicykel malý. Takže som hľadal ďalej a oslovil som jedného pána, ktorý chodí do kaviarne, kde pracujem, na kávu, či náhodou nemá nejaký podobný bicykel doma. A mal. Tak mi povedal, že si mám poň prísť, DSC_0844že za 40 € bude môj. Vzal som ho a doniesol som ho domov, tam však padla otázka, čo chcem z tej „šaragli“ urobiť, 😀 . A tak som bicykel rozrobil a od chalana ktorého som spoznal v Trnave, pri mojom prvom pokuse zadovážiť si starý bicykel som si objednal diely, nakoľko má predajňu s takýmito vecami a živí sa tým. Bicykel som nastriekal sprejom na dvore, za garážou a dal som ho dokopy. Neskôr si môj kamarát Juraj Gráčik prerobil svoju starú Libertu na ktorej chodil a z toho následne vznikla aj naša prezývka „EG riders“, „E“ ako Ewžen, čo je vlastne moja prezývka a ľudia v meste ma tak volajú a „G“ ako Graco, čo je Juriho prezývka, ktorý mi s bicyklami pomáha, keď si neviem dať rady a „riders“ ako jazdci. Následne som začal chodiť na prerobenom bicykli po meste a ľudia si to začali všímať, pýtali sa ma, kde som ho kúpil. Nekúpil 😀 , prerobil som.

Stala sa Tvoja záľuba tak povediac Tvojou profesiou a venuješ jej veľa zo svojho voľného času?

Bicyklom venujem veľa času, ale profesiou sa to nestalo. Mám prácu, kde pracujem 15 dní a 15 mám voľno, tak keď mam voľný čas, venujem sa aj bicyklom. Avšak veľmi veľa času, ktorý uprednostňujem, trávim so svojou dcérkou, ktorá je pre mňa prvoradá a vždy aj bude.

Aký najzaujímavejší projekt v oblasti renovácie si doposiaľ riešil? A kde čerpáš pre svoje výtvory inšpiráciu?

IMG_20140521_000214Myslím, že momentálne pre mňa bol najzaujímavejší projekt, v ktorom ma oslovila Dominika Cibulková, že by chcela pre priateľa bicykel. Nie je bežné, že vás osloví osobnosť akou Dominika je, že vidí moju prácu a dá mi možnosť ukázať, čo vo mne je a mohol som sa naplno realizovať. Jej priateľ Michal si nechal poradiť, aj keď som povedal, že sú to drahšie veci, ktoré som chcel použiť, vyjadril sa, že to môžem použiť, že mi verí a určite to bude TOP. Keď som mu bicykel prišiel odovzdať a videl som ako mi ďakuje a ako veľmi som dokázal človeka potešiť, bol som na seba pyšný, nakoľko keď som deň predtým skladal bicykel, bol som nervózny, či sa mi to podarí, bicykel mal ešte starú stredovú osku, ktorá sa už nevyrába. Chcel som zachovať, čo najviac pôvodný stav Premier bicyklu a zadarilo sa. Michal aj Dominika boli nadšení. Michal, priateľ Dominiky Cibulkovej vyhlásil: „Domča, tvoj bike sa predá a Ewži spraví aj tebe!“. Na pamiatku som sa s oboma pofotil a sľúbili, že keď prídu domov pôjdeme spolu na bike trip po Bratislave. Tiež sa však chcem sústrediť na svoj ďalší projekt „Piknik bike“, ktorý čo chvíľa dokončím, bude to veľmi zaujímavé.

Mal si už aj zákazníka z Dubaja.  Bola to pre teba výzva? O čo šlo? Priblíž nám prosím Ťa ako sa situácia vyvinula a ako sa na Teba nakontaktoval?

Musím povedať, že to bola pre mňa prvá väčšia zákazka, ktorú som dostal, aj rozpočet bol väčší tým pádom som sa mohol aj viac realizovať. Šlo o vianočný darček a riešili sme to na diaľku, len cez internet alebo whatsapp. Bolo to úplne náhodné, kamarátka, ktorej riešim „piknik bike“ mu poslala fotografie a následne ma oslovil, či by som urobil pre jeho ženu bicykel. V Trenčíne som zohnal som veľmi zaujímavú kostru bicykla Diamant. Farba mala byť ružová, použil som drevenné pedále a kožené rúčky, stará páková brzda, proste bicykel mal byť poriadne retro. Tento bike bol naozaj unikátny kúsok, vydaril sa!

IMG_20140408_225453Objednávaš si náhradné diely v nejakých špecializovaných obchodoch, alebo na internete?

Diely na bicykle si objednávam od kamaráta z Trnavy, stretol som ho pri mojom prvom pokuse zohnať starý bike. On sa tomu dosť venuje a zaoberá sa tým, vybudovali sme si medzi sebou vzťahy, ale o žiadnu konkurenciu nejde. Nedá sa povedať, že by sme si konkurovali, ja sa ešte musím veľa učiť aby som bol tam, kde je on. Veci na bicykle sa dajú zohnať na internete, už som objednával diely aj z Ameriky, niečo z Grécka. Človek keď hľadá, vždy nájde.

Máš medzi svojimi výtvormi nejakú ako sa hovorí  „srdcovku“?

Srdcovkami sa to nedá nazvať, ku každému jednému bicyklu, ktorý som prerábal mam určitý vzťah, niečo, čo ma s ním spája. Hlavne k jednému ma spájajú štyri štichy na ruke, keď som sa porezal pri prerábke, čiže pamiatka na celý život. Kamarát, Graco si privodil ešte oveľa horšie zranenie ako ja. Ale ak si mám vybrať, tak je to môj bicykel značky Ukrajina, ktorý som si precízne a detailne prerobil. „Vypimpoval“ som si ho.

Vieme, že máš v zálohe aj tandemový bicykel? Určite je to v dnešnej dobe veľká rarita. Čo máš s ním v pláne?

Áno, mám tandemový bicykel. Dostal som sa k nemu náhodne. Kamarát ho mal za garážou a došiel za mnou či ho chcem. Moja odpoveď bola hneď jasná, že ho chcem. Už dávno som si robil zálusk na tandemový bike. Mám v pláne ho prerobiť, zrekonštruovať, aj keď momentálne som dosť vyťažený, ale isto si naň nájdem čas. Mám v pláne ten „bajk“ prerobiť a zapožičiavať ho ľudom v meste. Aby sa na ňom vozili len z recesie a pre potešenie a zábavu.

Nastala u Teba nejaká profesionálna deformácia? Vidíš starší bicykel a vieš si predstaviť ako by mohol vyzerať po úprave v Egriders?

Samozrejme, že u mňa nastala profesionálna deformácia. Zbadám bicykel alebo „šaraglu“, tak hneď mám v hlave predstavu, čo by som s ním urobil a ako by som ho zmenil na štýlový bicykel. Už niektoré bicykle poznám podľa názvu. Viem, čo je to za značku a niekedy aj keď sedím v aute a vidím starý bicykel, hneď sa obzerám.

Podľa hesla „Obuvník chodí bosí“ – Mal si čas pre seba spraviť svoj dream bike?

Hej, hej. Na svoj dream bike som mal čas hlavne v zime, vtedy som postupne začal makať na svojom „bajku“ značky Ukrajina. Raz som v práci na LUXE TV videl ako reparovali starý bicykel a tam mi padla do oka pistácia farba, čo bolo základom. Neskôr som riešil doplnky a chcel som niečo čím bude výnimočný a každý si ho všimne. Použil som síce drahé diely, ale skoro presne taký istý si vybral aj priateľ Dominiky Cibulkovej, Michal, čo ma potešilo, čiže sa to oplatilo.

2013-08-27 17.57.52Kde Ťa môžu záujemcovia o takéto našliapané štýlové bicykle nájsť? Resp. získať si informácie o Tvojej práci?

Záujemcovia ma môžu nájsť na Facebooku stránka Egriders alebo taktiež na Instagrame pod tým istým nickom.  Alebo v Topoľčanoch v kaviarni Segafredo, kde pracujem 😀 .

Máš v pláne renovovať aj iné veci ako bicykle?

V pláne renovovať iné veci zatiaľ nemám. Nie je na to veľmi času. Vždy ma bavilo upravovať aj autá, ale to je o peniazoch. Dosť ma drží retro štýl, čo sa odrazilo nielen na bicykloch, ale aj na mojom štýle obliekania sa a doplnkoch, ktoré vyhľadávam. Baví ma to, tento štýl má v sebe starého ducha, čo novodobé veci nemajú. Myslím si, že generácie pred nami, resp. staršia generácia pracovala oveľa precíznejšie, viac si dávali záležať na materiáloch, výrobkoch, ktoré sú v dnešnej dobe robené strojovo. Darmo handmade je len handmade.

Máš aj nejaké iné záľuby, ktorým venuješ voľný čas? Ak áno, aké?

Moc toho voľného času mi popravde nezostáva, ale rád si zahrám hokej, ktorému som sa od malička venoval, no v súčasnosti už len rekreačne, ak je čas aj chuť tak skočím do fitka.

Čo by si odkázal čitateľom webu Galimatiáš.sk

Čitateľom by som odkázal, že nie všetko staré patrí do železa a že nie len to čo je nové je dobré.