Potulky Parížom

Paris 0268Mesto na Seine má mnoho prezývok. Mesto zamilovaných, mesto svetiel, hlavné mesto módy.

Metropola Francúzska je jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií.  Jeho ulicami sa ročne preženie viac ako 15 miliónov turistov. Viac ľudí sa premelie už len Londýnom a Bangkokom.

Jednoznačne najnavštevovanejším múzeom umenia nielen v Paríži, ale aj na celom svete je Louvre.  Na návštevníkov čaká 35 000 exponátov. Ak by ste si ich chceli prezrieť všetky, potrebovali by ste zhruba tri mesiace dovolenky. Azda najstráženejším obrazom je Mona Lisa. Dvaja ochrankári, ochranné plexisklo a oddeľovače. Fotiť si tento obraz je zakázané, samozrejme každý si fotku rád spraví.  Permanentné, ale aj časovo obmedzené exhibície sa nachádzajú na ploche 60 600 m2. Ak vám však Louvre stačiť nebude, Paríž skrýva aj ďalšie múzeá, ktoré čakajú na svojich návštevníkov. Musée d´ Orsay a  francúzske umenie 19. storočia, obrazy od Maneta, Degasa, Van Gogha a ďalších. Centre Georges Pompidou, múzeum moderného umenia s dielami od Dalího, Pollocka, Warhola….

Od Louvru potom rovno k Champs Elysees. Táto ulica je domovom módnych domov zvučných značiek.  Každý rok je tento bulvár cieľom poslednej etapy Tour de France.  Na konci Champs Elysees je Víťazný oblúk, ktorý slúži ako pamätník tým, ktorí bojovali  za Francúzsko počas revolúcie a Napoleonských vojen.

K Parížu neodmysliteľne patrí Eiffelova veža. Dokončili ju v roku 1889 pri príležitosti svetovej výstavy EXPO. 324 metrov vysoká veža ponúka svojim návštevníkom 3 poschodia, z ktorých sa môžu pokochať výhľadom na Paríž. Na prvých dvoch poschodiach sa nachádzajú reštaurácie, 3. poschodie je venované vyhliadke.  Na 1. poschodie sa musíte vyviezť výťahom, odtiaľ to už môžete zobrať po schodoch. Cestou hore, aj dolu sú inštalované vitríny, ktoré dokumentujú stavbu veže.  Nechýba ani obchod so suvenírmi , nájdete ho na treťom poschodí.

Paris 0106Zo sakrálnych pamiatok vyberáme Notre Dame a Sacré Cœur.  Notre Dame je jedným z najlepších príkladov francúzskej gotiky. Od svojho dokončenia v roku 1345 bol svedkom mnohých svadieb a korunovácií. Aj samotný Napoleon sa tu dal korunovať. Katedrála sa neskôr stala námetom pre román Victora Huga, Chrám Matky Božej v Paríži. Sacré Cœur a.k.a Bazilika Najsvätejšieho srdca Ježišovho sa nachádza na kopci vo štvrti Montmartre. Stavbu dokončili v roku 1914. K samotnej bazilike sa dostanete buď po schodoch, alebo lanovkou.  Bronzové sochy svätej Johanky z Arku a svätého kráľa Ľudovíta IX. sú situované z vonkajšej strany baziliky.

Versailles sa nachádza 20 km juhozápadne od Paríža. Okrem samotného paláca areál obsahuje aj záhrady so spievajúcimi fontánami, Veľký Trianon a príbytok Márie Antoinetti. Azda najznámejšou miestnosťou Versaillského paláca je Zrkadlová sieň. Táto miestnosť pripomínajúca chodbu, je z jednej strany lemovaná obrovskými zrkadlami a z druhej strany oknami. Fontány rozohrávajú svoju hudobnú show každý víkend a počas sviatkov v presne určených časoch.

Autor/Foto: A.J.