Potulky Viedňou

ViennaNiekdajšie centrum Habsburskej monarchie a hlavné mesto Rakúska sa nachádza len 60km od Bratislavy. Do Viedne sa dostanete autom, vlakom, autobusom, loďou, na bicykli, skúsiť to môžete aj popri Dunaji na korčuliach J. Cestu autom neodporúčame ak nechcete 3 dni stráviť vo viedenskej premávke. Pri výborne riešenej MHDéčke ho aj tak nebudete potrebovať.

Ubytovanie je cez týždeň takmer o polovicu lacnejšie ako počas víkendu. Treba si však svoje výlet dobre naplánovať, pretože ak chcete nakupovať, treba to stihnúť do soboty. V nedeľu sú obchody zatvorené. Vtedy sa Viedenčania vydávajú na prechádzky popri Dunaji alebo ich nájdete oddychovať v niektorom z viedenských parkov.

Ako v každom meste s bohatou históriou, aj vo Viedni si budete mať z čoho vyberať.

ViennaPalác Schönbrunn, letné sídlo Habsburgovcov je najnavštevovanejšou pamiatkou v Rakúsku. Svoje miesto má aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. V ponuke prehliadok ich máte na výber z viacerých možností, najdlhšia, 50-minútová Grand tour vás prevedie 40 miestnosťami, ktoré svojho času obývali cisár Franz Jozef s cisárovnou Alžbetou, prezývanou Sisi, či Mária Terézia. Ako bonus k prehliadke si môžete vybrať audio sprievodcu (v ponuke majú aj slovenčinu) alebo tlačenú verziu. Z kratších prehliadok je na výber prehliadka 22 izieb, prehliadka záhrad, svoje orientačné schopnosti si môžete otestovať v labyrinte. Určite sa však vyberte na kopec nad palácom, kde sa nachádza Glorietta. S deťmi môžete navštíviť najstaršiu barokovú zoo, založenú v roku 1752.

Neďaleko centra mesta sa nachádza Hofburg. Hlavné sídlo cisárskej rodiny a centrum habsburskej ríše po viac ako 600 rokov dnes slúži ako múzeum. Pod jeho strechou sa nachádza Sisi múzeum, venované obľúbenej cisárovnej, Cisárske apartmány, a tiež tu vystavujú aj kolekciu strieborných príborov, ktoré používala vládnuca rodina pri významných udalostiach.

ViennaJedným z najokúzľujúcejších a najvýznamnejších múzeí na svete a absolútnou topkou pre návštevníkov Viedne je Belveder. Tvorí ho Horný Belveder, Dolný Belveder, Oranžérium, Zimný palác a 21er Haus. Nájdete tu umelecké exhibície od stredoveku až po súčasnosť. Zaujímavosťou je, že Horný Belveder bol jedným z prvých múzeí na svete sprístupnené verejnosti.

(Do všetkých vyššie uvedených pamiatok majú deti do 6 rokov vstup zdarma, Belveder ponúka túto možnosť mladým do 18 rokov.)

Nesmieme zabudnúť ani na Dóm svätého Štefana. Táto neprehliadnuteľná stavba sa nachádza v centre mesta a slúži ako dobrý záchytný bod. Pozornosť púta hlavne mnoho farebná strecha vyskladaná do mozaiky, nezvyčajná pre takýto druh stavby. Interiér tvorí 18 oltárov v hlavnej časti, a ďalšie sa nachádzajú v 6-tich kaplnkách. V kaplnke svätého Valentína sa nachádza kus prestierania z Poslednej večere a taktiež pozostatky sv. Valentína. V podzemí sa nachádzajú krypty, hrobky a verejne prístupné katakomby. Okrem ďalších návštevníkov vám budú robiť spoločnosť pozostatky približne 11 000 ľudí.