RAKOVICKY PREDSTAVUJE SATELLITE

V NOVOM SINGLI SA SPOJIL SO SEVERSKOU FORMÁCIOU FOLX  

„K nebu stúpajúci chrám emócií vystavaný na základoch zo štyroch akordov.“

Martin Chrobák, Nový Populár

Satellite youtube screen02„Keď si pustíte nový singel Mareka Rakovického, prvý vás zaskočí plný zvuk. Farebná stopáž je logická, Marek má vlastné štúdio a tak sa môže hrať do sýtosti. V súčasnosti, keď vďaka hudbe cez streamovacie služby vnímame plocho a konzumne, toto „rozšírené vedomie“ poteší. Tých zvukov je tam toľko, až sa vám ich zdá príliš. A druhá vec, ktorá mi naskočila pri počúvaní je… Island. Až dodatočne som si uvedomil, že Marek strávil pár dní na tomto ostrove, vo zvuku je to počuť. Takto mi znie typická islandská hudba, Sigur Ros či Asgeir, plné, sýte, krásne, emotívne a zároveň aj chladné a na premýšľanie.“

Roman Bomboš, Slovenský rozhlas

Po nedávnej hudobnej spolupráci s domácou formáciou Dornkappel tentokrát Rakovicky spojil sily so severským zoskupením Folx. Výsledkom je svetovo znejúci featuring Satellite, ktorý podľa prvých reakcií hudobných kritikov prináša éterický hudobný koktelj, aký vie na našej scéne namiešať jedine Rakovicky… https://youtu.be/Opu0uAAaeB0Skladba, ktorá zrela tri roky

Projekt Rakovicky v týchto dňoch predstavuje svoj štvrtý sólový singel. Novinka s názvom Satellite je výnimočná vo viacerých ohľadoch. Jednou z jej najzaujímavejších čŕt je fakt, že sa rodila postupne niekoľko rokov, Marek sa k nej priebežne vracal a menil jej tvár, až dospel k tej finálnej, ktorú predstavuje dnes. ,,Pieseň vznikala postupným pretváraním asi 3 roky,“ prezrádza. „Pôvodne bola tanečnejšia, ale nakoniec sme cítili, že takto éterická vyznie omnoho krajšie a silnejšie,“ opisuje Marek zákulisie vzniku svojho najnovšieho singla.

Satellite je iba začiatok…

Pri výbere koproducenta skladby voľba padla na Folx – severskú dvojicu, ktorá je podpísaná tiež pod koprodukciou najväčšieho hitu Lavagance Princess of the Light.  „Veľmi sa mi páči atmosféra ich piesní a vždy vo mne vzbudí niečo magické a zároveň vzdušné,“ hovorí Marek na margo obnovenia vydarenej hudobnej spolupráce a príjemnej ľudskej symbiózy. „V ich hudbe je určitá hĺbka, čistota, pôsobí nenásilne a má v sebe priestor a vzduch. Nie je to ani tak o stupniciach a tóninách, v akých sa pohybujú, sedia mi aj ako ľudia. Ich produkčné vklady do mojich piesní plus moje vklady do ich piesní nám sedia navzájom,“ hodnotí Marek svoj najnovší, rokmi overený featuring. Zároveň jedným dychom prezrádza, že práve v spolupráci s Folx už teraz pripravuje ďalšie piesne: „Okrem Satellite máme hotové ďalšie dve skladby, ktoré by sme radi vypustili postupne po sebe v priebehu leta. Sú podobné atmosférou a hodia sa k sebe. Po Satellite by mala prísť Lose Control a na záver leta Saved by Beauty, ktorej úryvok bol použitý na konci klipu Southern Lights. Na jeseň k nim chcem natočiť live verzie zo štúdia. Budúci rok by potom pravdepodobne mohol vyjsť album,“ dodáva Marek o svojich krátkodobých i dlhodobých plánoch.

Modlitba a príbeh o stretnutí s dušou

„Môže to vyznieť ako klišé a ja klišé vôbec nemusím, ale táto pieseň je vo svojej podstate modlitba alebo prosba o vedenie. O vedenie k vnútornému pokoju a naplneniu. Aby som bol trpezlivým, aby som dokázal sústrediť svoju silu. Aby bol každý deň prestúpený vedomím. Je to v podstate o stretnutí s dušou, ktoré sa na prvý pohľad schováva za zamilovaný príbeh – chcel som, aby to ostalo na predstavivosti…,“ vysvetľuje Marek intímny námet novej skladby. Ako dodáva, už vo svojej pôvodnej tanečnej verzii v ňom evokovala čosi anjelske.  „Inšpirovala ma hlavne samotná hudba, na ktorej som spolupracoval s Folx. Začal som spievať hatlaninou, ktorá mala veľmi silnú emóciu, až potom som začal písať text, ktorý som v podstate vytiahol z tej hatlaniny. Podľa mňa sa to podarilo a spojilo to hudbu aj charakter spevu s textom. Nebola za tým žiadna konkrétna osoba ako inšpirácia, bol to univerzálny pocit. Malo to hĺbku,“ hovorí Marek na margo procesu vzniku singla a o tom, ako našiel múzu v samotnej melódii.

Anjelská skladba so snovým videoklipom

Satellite prináša výnimku popri ostatných Marekových klipoch aj po vizuálnej stránke. Zatiaľ čo o réžiu doterajších jeho klipov sa staral jeho dvorný režisér Braňo Špaček,  pri projekte Satellite sa ujal réžie  Pavol Hedmeg, ktorý pri doterajších klipoch Rakovickeho stál vždy iba za kamerou. „Braňo Špaček bol však, samozrejme opäť súčasťou tímu – tentokrát ako kreatívny producent – prišiel so zaujímavým nápadom, aby sme klip točili na 8mm film. Bol to výborný nápad – ten obraz je sám o sebe ako zo sna, čiže výsledkom je pocitový, nostalgický vizuál,“ dodáva Marek.

Viac info:

www.facebook.com/rakovicky   |   www.instagram.com/_rakovicky     

Management & Booking:  Lumír Mati / lumir@slavica.cz / +420 777 755 075

 

Rakovicky: Satellite / Release Day singla: 31. 05. 2017