Rapper BonaParte vydáva debutový album: Ponúka poctivý rap, zaujímavé hosťovačky a veľa kvalitnej zahraničnej produkcie

Kedysi bol známy pod prezývkou Fukes, dnes sa nazýva BonaParte. Meno nie je jediné, čo sa v jeho tvorbe zmenilo. Dospel po ľudskej i umeleckej stránke. Jeho texty sú hlbšie, rap vybrúsenejší. Radoslav Brandis alias BonaParte je dobrým príkladom toho, že skúsenosťami človek rastie.

Na scénu prichádza BonaParte

bonaparte_1Eponymný album s dvanástimi trackmi, ktorý oficiálne vyšiel 24. novembra vo vydavateľstve Peter Pann Production, vznikal dva roky. Niekedy na začiatku celého procesu sa  z petržalského chalana, ktorý od pätnástich rokov rapoval pod prezývkou Fukes, stal BonaParte. ,,Pseudonym Fukes bol odvedený z anglického výrazu „focus“ – sústrediť sa. Odvtedy sa však veľa zmenilo, dospel som a vyzrel. Chcel som vyslať fanúšikom správu, že ako rapper i človek som už niekto celkom iný.  Hra so slovíčkami vyústila do pseudonymu BonaParte,“ prezrádza rapper. BonaParte je spojením dvoch slov: “bona“, ako skratka latinského výrazu “bona fide“ (s dobrým úmyslom) a “parte“, čo je smútočné oznámenie. ,,Každý text píšem akoby mal byť môj posledný, dávam doň všetko,“ vysvetľuje rapper. Pri započutí jeho pseudonymu však nejednému fanúšikovi zíde na um francúzsky cisár a generál. Nie je to náhoda, Napoleon učaril BonaPartemu dômyselnými vojenskými stratégiami i rečníckym talentom. ,,Mal svoju armádu, ktorá ho nasledovala kamkoľvek, to je do určitej miery sen každého umelca.  Fanúšikov chcem cez texty tiež viesť do boja – voči negatívnemu mysleniu ako je napríklad závisť, nenávisť a egoizmus, len miesto zbraní použime zdravý rozum,“ prezrádza.

Vydarené spolupráce a vychytení producenti

Premenu Fukesa na BonaParteho zachytáva pilotný singel albumu s názvom Očista, text je o pokore, vyrovnaní sa s minulosťou a hľadaní správnej životnej cesty. Ďalším z pomalších, intímnych songov je ten s názvom Blízky. O rodine a vzťahoch v ňom s BonaPartem spieva aj rapper Šipo. BonaParte je tímový hráč, čo dokazuje štedrý počet spoluprác s interpretmi ako Palky, Cereal, Shomi, Juso, ADiss, Tuko, Osma, Panpolák, Soul a už spomínaný Šipo. ,,Som veľmi rád, že títo rapperi prijali pozvanie na môj album, vážim si ich prácu. Vďaka hosťovačkám je album pestrejší. Samotná tvorba tracku ma bavila vo dvojici oveľa viac,“ tvrdí BonaParte. Album sa nahrával v štúdiu VTR u Romana Zámožného a o finálny master sa postaral Kenny Rough z Česka. Produkciu zo Slovenska zastrešili zaujímavé mená ako Smart zo skupiny DMS, Lkama z  Gramo Rokkaz a Infinit. Zo zahraničných producentov sa na album podpísali nemeckí Pianoholic a Royal Audio Tunes, z USA producent Sinima. O Scratche sa vo vybraných trackoch postarali DJ MikroMan a DJ Shutcoo.

Nakrúcalo sa i pri Niagarských vodopádoch

bonapartecoverBonaParte odkazuje na minulosť v mene, ale i rape, hoci sa štýlovo vracia len o pár rokov dozadu. Väčšina albumu je v štýle boom bap, obľúbenom najmä v rokoch 2000 až 2010. ,,Mám rád túto éru hip-hopu, preto som jej venoval takmer celý album,“ hovorí. Spustenie oficiálneho predaja albumu sprevádzalo zverejnenie snippetu – krátkych hudobných ukážok dvanástich trackov. Video plné ochutnávok sa natáčalo štyri dni pod taktovkou Borisa Beharku z A TEAMU, jeho súčasťou sú i staršie videoklipy z minulosti, ktoré vznikli v spolupráci s Lubošom Fiebom. Zaujímavosťou je, že snippet je obohatený o zábery spoza veľkej mláky. ,,Nakrúcali sme na Rhode Islande, v Bostone či Washingtone.  Mali sme veľa zaujímavých zastávok, ako napríklad pri Niagarských vodopádoch, tie je možné vidieť v klipe Učím sa. Zábery z New Yorku sa zas objavia v spoločnom klipe s ADissom Pod lupou,“ hovorí BonaParte. Z albumu sú zverejnené zatiaľ tri videoklipy: Učím sa (feat Shomi), Podstata slova (feat Cereal a Palky) a Očista. Snippet nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=0Dk4iy_t-NA

Učím sa: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=5ZTrtiBF14Y

Podstata slova: https://www.youtube.com/watch?v=isSBu3SXvaM

Očista: https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=B6dA3srQzno

Keď sa jedny dvere zatvoria, otvoria sa iné

Ešte skôr ako rap, učaroval BonaPartemu šport. Dnes 195-centimetrový interpret, ktorého s francúzskym Napoleonom rozhodne nespája výška, sa niekoľko rokov živil ako profesionálny volejbalista. ,,Volejbal som hrával od detstva, vďaka výkonom som sa dostal do reprezentácie kadetov Slovenska, kde som už ako 16-ročný pochopil, že keď chce človek niečo dosiahnuť, musí do toho dať všetko. V osemnástich som sa dostal do juniorskej reprezentácie a začal som hrávať Slovenskú volejbalovú extraligu. Neskôr som sa dostal do výberu reprezentácie mužov, ale kvôli zraneniu som musel športovú kariéru ukončiť,“ spomína rapper na nie veľmi šťastné obdobie života. Rozlúčka so športom bola bolestivá, ale BonaParte sa rozhodol nezúfať a venovať energiu svojej ďalšej vášni – rapu. Túto životnú skúsenosť zachytil v texte Kroky mysle. ,,Zúfať je zbytočné. Treba veriť, že ak sa jedny dvere zabuchnú, druhé sa otvoria. Život je o víťazstvách a pádoch, o tom je i môj album,“ uzatvára rapper.

Prvých zakúpených 300 kusov albumu BonaParte dostanú fanúšikovia s podpisom rappera a nálepkou jeho loga. Album sa dá objednať na:

http://shop.rukahore.sk/bonaparte/cd-bonaparte

http://artattackshop.sk/shop/bonaparte-bonaparte-cd-album-2016/

Radoslav Brandis (1989) sa narodil a vyrastal v Petržalke. V pätnástich si dal pseudonym Fukes a tri roky bol súčasťou rapového tria Klub 13. Neskôr s rapperom Bakulom z Dúbravky (dnes rapper Soul) vytvoril formáciu Motív RPD (Rap Petržalka Dúbravka). V roku 2011 vydal album Časom, ktorý obsahuje jedenásť skladieb. Objavili sa na ňom hostia ako Šipo, Majk Spirit, Úplný Konec, Agresívne oko, Plexo a mnoho ďalších. Album bol produkovaný prevažne americkou hudbou.