ROK 2017 JE V DIVADLE SPEJBLA A HURVÍNKA ROKOM OTCOV

Josef Skupa = výročie 125 rokov od narodenia, 60 rokov od úmrtia

Miloš Kirschner = výročie 90 rokov od narodenia

Martin Klásek = oslávi 60. narodeniny

rokotcu_blueDivadlo Spejbla a Hurvínka hneď začiatkom tohto roku pripomína okrúhle a polookrúhle výročie všetkých troch kľúčových tvorcov: Josefa Skupy, Miloše Kirschnera a Martina Kláska.

8. januára sme si pripomenuli šesťdesiat rokov od úmrtia Josefa Skupy, ktorý sa narodil 16. januára 1892 – teda pred sto dvadsiatimi piatimi rokmi. Deväťdesiat rokov od narodenia Miloše Kirschnera si pripomenieme 16. marca. Súčasný umelecký šéf súboru Divadla Spejbla a Hurvínka Martin Klásek oslávi šesťdesiatiny 25. februára.

V tomto roku vznikne nová nahrávka Divadla Spejbla a Hurvínka, ktorú Supraphon vydá na jeseň.

Pôjde o voľné pokračovanie titulov Hurvínek a Funicí Billy a Hurvajz, vyžvejkni se!, ktoré deti s humorom oboznamujú s históriou vzniku vecí, ktoré nás obklopujú. Vydavateľstvo Supraphon nahrávky Josefa Skupy, Miloše Kirschnera a Martina Kláska ponúka tiež ONLINE:

Supraphonline.cz: http://www.supraphonline.cz/special/spejbl-hurvinek

Josef Skupa – otec zakladateľ

Spejbl-Hurvinek_foto-MartinKubicaNarodil sa 16. januára 1892 v Strakonicích. Po začiatkoch v Bábkovom divadle Feriálních osad v Plzni, kde sa postupne narodili Spejbl a Hurvínek, založil v roku 1930 profesionálne Divadlo Spejbla a Hurvínka. Toto divadlo priviedol k úspechu a popularite. Po vojne presťahoval svoje divadlo do Prahy, kde sídli do dnes. Zomiera 8. januára 1957 v Prahe po dlhej chorobe.

Miloš Kirschner – otec budovateľ

Narodil sa 16. marca 1927 a zaslúžil sa nielen o prežite ale aj o zásadnú premenu oboch bábok.

Dal im nielen svetovú popularitu, tým že ich naučil hovoriť cudzími jazykmi, ale i súčasný jazyk. Tým sa z klasických tipov nenásilne stali skutočnými “rovesníkmi” svojej generácie.

Miloš Kirchner zomrel 2. júla 1996.

Martin Klásek – otec pokračovateľ

Narodil sa 25. februára 1957. V divadle je od svojich šestnástich rokov. Po prvýkrát prehovoril za Spejbla a Hurvínka v roku 1974 a od roku 1982 za nich hovorí pravidelne. Rovnako ako jeho predchodcovia aj on je pilným autorom hier pre S + H a skvelým improvizátorom. Dnešný Spejbl a Hurvínek sú Martin Klásek.

 

ZDROJ: SUPRAPHON/ SOUL FOR SHOW 2017