Slovensko má nový hudobný festival Tatra Flowers

1.- 3. septembra Tatry rozkvitnú umením a zážitkami

Medzi slovenské kultúrne podujatia tento rok pribudne zaujímavý nováčik. Festival Tatra Flowers si za svoj domov vybral krásne prostredie najvyšších slovenských hôr, Vysoké Tatry.  Organizátori ho vo štvrtok 11. mája prvýkrát oficiálne predstavili zástupcom médií. Tatra Flowers sľubuje originálne zážitky umocnené spojením kvalitnej hudobnej produkcie a prírodného prostredia Tatier. Termín prvého ročníka stanovili na 1. – 3. september 2017.

František Tököly: „Tatra Flowers bola od začiatku veľká srdciarina“

TF_Oficialny vizual_CoopTatra Flowers sa profiluje ako multižánrový festival, ktorý ponúkne hudobný i sprievodný nehudobný program. Počas troch festivalových dní prinesie na ôsmich rôznych miestach vo Vysokých Tatrách približne 30 koncertov, vystúpení a filmových projekcií.

„Tatra Flowers bola od začiatku veľká „srdciarina“ a vedeli sme, že ak niečo také chceme postaviť na nohy, nebude to jednoduché. Preto sme si dopriali čas, a hoci sme na tom začali pracovať v apríli minulého roku, nešli sme do unáhlenej verzie s realizáciou prvého ročníka ešte počas minulého leta. Bolo potrebné osloviť a nájsť nadšenie u mnohých subjektov, inštitúcií, spoločností, spolupracujeme aj s Mestom Vysoké Tatry, obcou Štrba, Oblastnou organizáciou CR Vysoké Tatry, s TANAPom…

Nech už to bol akýkoľvek subjekt, dôležití boli pre nás ľudia. A my sme našli srdce a nadšenie u všetkých ľudí, ktorých sme oslovili na spoluprácu. Vďaka tomu tu dnes sedíme a chystáme niečo, o čom sme presvedčení, že bude pekné, pomôže Tatrám a osloví širokú verejnosť,“ povedal na tlačovej konferencii organizátor a autor myšlienky festivalu František Tököly.

„Keď som vstúpil do tohto projektu, veľmi som premýšľal, aký typ žánrov a dramaturgie vyskladať pre lokáciu tak špecifickú ako sú Vysoké Tatry, keďže musíme prihliadať na prírodu i na logistickú špecifickosť lokácie,“ hovorí šéf produkcie festivalu Jozef Murín. „Od začiatku sme vedeli, že nechceme byť komerčný festival s mainstreamovými umelcami. Tak vznikol základný koncept, že Tatra Flowers pôjde smerom kvalitných slovenských umelcov. Krásne a výnimočné miesta, na ktorých budú interpreti v rámci Tatra Flowers vystupovať, nás inšpirovali k zmesi žánrov, ako je tradičný folklór, jazz, klasická – vážna hudba, etno, world music, ale aj moderná alternatívna hudba a mix týchto žánrov“  vysvetľuje Jozef Murín na margo programu.

Festivalový tím doplnila ešte pred štartom prvého ročníka posila v osobe hudobného producenta a moderátora Pala Hubináka, najnovšie už i dramaturga Tatra Flowers. „Nastúpil som do už rozbehnutého vlaku, väčšina umelcov už bola dohodnuá a  bol som prekvapený, ako citlivo a pekne povyberali organizátori interpretov, ktorí vytvorili základ programu. Doplniť a doladiť to bola preto pre mňa príjemná úloha,“ opisuje Palo Hubinák vznik dramaturgie prvého ročníka festivalu.  

„Naším cieľom bolo, vystavať program citlivo, aby návštevníkov nič nerušilo, ale aby sme im naopak umocnili zážitok z Tatier. Predstavte si, že pôjdete kilometre hore kopcom a zrazu začujete vibrafón, cimbal alebo hrajúceho huslistu… Známych umelcov doplnia menej známe mladé talenty a všetko to do seba zapadne tak ako má.

Keď sme umelcom priblížili koncept a opísali, na akých krásnych a výnimočných miestach budú hrať, bolo jednoduché získať ich súhlas a nadšenie. Momentálne ich máme do dramaturgie zapojených 17,“ dodáva.

Prevažná väčšina festivalu pre návštevníkov zadarmo

Nový koncept Tatra Flowers prináša viacero príjemných prekvapení. Okrem atypických koncertných lokácií je to i fakt, že takmer všetky koncerty a podujatia festivalu budú pre návštevníkov dostupné bez vstupného. V programe bude iba jediné popoludnie, ktoré bude spoplatnené. A to sobotňajší program na Štrbskom Plese, ktorého zlatým klincom bude vystúpenie SĽUKU a Jany Kirschner, ktoré sa v jednom okamihu spojí v exkluzívny spoločný zážitok.

Najdôležitejšie je pre nás pristúpiť k tomu čo najzodpovednejšie. Myslieť na každý detail. Jedným z nich je aj dopravná situácia v Tatrách a limitované možnosti parkovania. Po konzultácii s kompetentnými sme preto najväčšie podujatie festivalu Tatra Flowers, v rámci ktorého vystúpi aj SĽUK a Jana Kirschner v sobotu 2. septembra, spoplatnili. Jedine tak získame kontrolu nad počtom návštevníkov koncertu a predídeme možným komplikáciám, ktoré by boli v konečnom dôsledku nepríjemné pre všetkých,“ objasňuje František Tököly.

V predpredaji, ktorý sa začne už čoskoro, budú 3 druhy vstupeniek a ceny budú vzhľadom na jedinečnosť zážitku prijateľné. Tento podvečerný koncert si navyše môžete doplniť ďalšími zážitkami, ktoré budú zadarmo.

,,Časť peňazí zo vstupného na sobotné podujatie venujeme TANAPu na konkrétny účel. Boli by sme radi, ak by sme mohli pomôcť v oblasti vzdelávania detí, mládeže, aby sa vrátili trošku späť k prírode a pochopili jej dôležitosť,“ dodáva František Tököly.

Po tlačovej konferencii, ktorá sa odohrala 11. mája v Horskom parku v Bratislave, bola spustená aj webová stránka festivalu www.tatraflowers.sk a sociálne siete, kde postupne pribúdajú potrebné informácie aj mená intepretov.

,,Sľúbili sme postupné rozširovanie mien potvrdených intepretov a slovo dodržíme. Na tlačovej konferencii a na stránke Tatra Flowers sme zverejnili účasť SĽUKu, Janky Kirschner,  harfistu Michala Matejčíka, husľového virtuóza Dalibora Karvaya, Mucha Quartet, ktorý vystúpi sólo, aj s Ivou Bittovou. Poteší nás aj Katarína Máliková a Peter Lipa.

O filmovú sekciu sa postarajú dvaja páni, Peter Hámor a Palo Barabáš s osobnou účasťou. Veľmi sa tešíme. Aj filmové pódium bude doplnené hudbou, medzi filmami  zahrá napríklad Peter Luha.

Že neviete, kto to je? Nevadí :o),“  hovorí Jozef Murín

Palo Hubinák dopĺňa: ,,Jazzovú sekciu pre nás vytvoril Boris Čellár a vybral Valér Miko Trio, Carpet Cabinet, zahrá pre nás aj on sám v projekte Lucia Lužinská & Boris Čellár Quintessence.

 Spestrením Tatra Flowers bude určite Marina Zettl z Viedne, ktorá vystúpi so svojou skupinou Marina and the Kats na Hrebienku. Počas festivalu Tatra Flowers budete mať aj možnosť zistiť, čo je to WoodPack, alebo Hang Drum.  Ďalšie mená nabudúce.“

Pavol Majko, riaditeľ TANAP: „Krásne kopce a pekná muzika spolu vždy ladia“

Organizátori od začiatku úzko spolupracovali a komunikovali s TANAPom. Dôvodom je citlivosť, ktorú si vyžaduje realizácia podujatia v Národnom parku. „Krásne kopce a pekná muzika spolu vždy ladia,“ hovorí na margo spolupráce riaditeľ TANAPu Pavol Majko.

„Mali sme veľa diskusií, kde presne aký typ koncertu povoliť. Samozrejme, najviac sme boli citliví na decibely a to sme si na stretnutiach vyjasnili. Tam, kde nemôže zaznieť ani sláčik, tam samozrejme nezaznie. Hlasitejšie akcie sme nastavili do lokalít trvalo osídlených a zastavaných, s dostatočným zázemím pre návštevníkov, ktoré verejnosť masovo navštevuje aj v bežné víkendy.

Menšie individuálne vystúpenia umelcov sú smerované do oblastí vysokohorských chát, či centier pohybu návštevníkov Tatier, kde je taktiež dostatočné zázemie. Na Téryho chate je napr. vylúčené použitie akejkoľvek techniky. Na podujatí budú súčinní moji kolegovia, ktorí budú prítomní na všetkých podujatiach festivalu.

Súčasťou Tatra Flowers bude aj naša edukatívno – zážitková zóna na Popradskom plese, kde pre rodiny s deťmi pripravíme zaujímavé aktivity a sprostredkujeme im kontakt s prírodou a s Národným parkom TANAP,“ dodáva Pavol Majko

„Úprimne si vážime podporu a ochrannú ruku TANAPu nad naším festivalom. Tatra Flowers organizujeme od prvého dňa s plným rešpektovaním prírody Tatier, preto je pre nás partnerstvo TANAPu veľmi dôležité.

Naša vďaka patrí partnerom festivalu. Tatry rozkvitnú umením a zážitkami vďaka COOP Jednota Slovensko, Slovenskej sporiteľni, Nadačnému fondu Telekom a ďalším partnerom.

Vážime si tiež podporu Mesta Vysoké Tatry, ktoré víkend Tatra Flowers zaradilo do programu Tatranského kultúrneho leta, OCR Vysoké Tatry a obce Štrba.  Ďakujeme,“ dodáva na záver organizátor festivalu František Tököly.  

Oficiálny vizuál festivalu | ZDROJ: Tatra Flowers 2017