Tunis – malá “veľká” krajina na severe Afriky

DSC_2141Tunisko je krajina, ktorá je vzdialená od Slovenska približne dve hodiny letu, leží na severe Afriky, medzi Alžírskom a Lýbiou, svojou veľkosťou spadá do kategórie menších štátov, respektíve je to najmenší štát severnej Afriky, avšak v porovnaní zo Slovenskom je väčšie. Od severu sa v Tunisku ťahá pohorie Atlas, cez pobrežie na východe, ktoré na juhu prechádza do stepnej náhornej plošiny, cez takzvanú zónu soľných jazier, ktorých je v Tunisku mnoho (najväčšie je Chott El Jerid a leží 23 metrov pod hladinou mora), až postupne prechádza do púšte Dahar a Sahary, ktorá pokrýva až tretinu povrchu tejto krajiny. Jeho rozloha sa dá porovnať s rozlohou Česka a Slovenska dohromady. Rozkladá sa na 163 610 km2 s počtom obyvateľov okolo 10 miliónov. V Tunisku sa platí tuniským dinárom, za 10 euro dostanete okolo niečo vyše 20 dinárov. Vyvážať tuniskú menu je z krajiny zakázané.

Pobrežie Tuniska obmýva Stredozemné more, Tunisko leží v rovnakej zemepisnej šírke ako Kréta alebo aj Cyprus. Od Sicílie ho delí vraj len niečo okolo 140 kilometrov po mori. Krajina akou Tunisko rozhodne je, vie poskytnúť ľudom mnoho krásnych zákutí, pláži stredozemného mora s jemným pieskom, čistým morom, skrátka miesto pre oddych ako má byť. Teplotné maximá sú tu na severe krajiny najvyššie v júli a v auguste, na juhu krajiny sú celoročne stabilné teploty, ako je tomu napríklad na ostrove Djerba. V Tunisku sa snúbi čaro krásnych pláži, z históriu, do toho hrá príchuť púšte, výsledná chuť však stojí za to.

1890417_10202605190918802_4770988279735206075_oDomáci sú vo svojej podstate príjemný ľudia, aj keď pre slabšie nátury môže byť nepríjemné ich správanie, najmä v nákupných častiach resp. bazároch. Návšteva takéhoto miesta je tiež jednou z vecí, ktoré by človek, ak sa už dostane do arabskej krajiny nemal vynechať. Nájdete tu všetko od sladkých cukroviniek, cez pečivo, oblečenie, množstvo suvenírov ale aj trhov z ovocím, rybami, zeleninou, skrátka všetko! V týchto bazároch je možne zjednávať ceny, ide o to, kto ma väčšiu výdrž, v obchodných centrách však majú fixné ceny. Stane sa, že z obchodníkom sa nedohodnete, ale čo nevyjde na jednom mieste, môže na druhom. Stretnete aj takých, ktorý si len za prípadnú fotografiu vypýtajú malý „bakšiš“, ale aj takých, ktorí aj keď vedia, že si v ich obchode nič nekúpite sa s vami dajú do reči a ochotne Vás nechajú vyskúšať si napríklad tradičné tuniské oblečenie a k tomu všetkému prihodia pár viet po Slovensky. Avšak, budeme sa opakovať, nie pre každého je to príjemné. Takýmto miestom je aj Medina, resp. staré mesto v meste Sousse. Sousse je tretie najväčšie miesto v Tunise a ako jedno z mála zachovalo svoj historický obraz. Údajne sa pod Medinou v meste Sousse tiahne systém katakomb. Jednou z vecí, ktoré v človeku zanechajú všelijaké dojmy, je aj cestovanie taxíkmi, len čo vyjdete na ulicu, zastaví sa pri vás niekoľko žltých taxíkov či nechcete zviezť, ak aj využijete taxík, čo je pre turistov asi najpohodlnejší a snáď aj najvýhodnejší spôsob dopravy, ak sa nechystáte precestovať celé Tunisko krížom krážom, ale odviezť sa iba na kratšie vzdialenosti. Odporúča sa zjednávať, ako je tomu v celom Tunisku, ceny sú nadhodené. Ak sa už nakoniec dostanete do taxíka, čaká Vás naozaj spanilá jazda, neustále trúbenie, na vozidlo pred vami pomalšie ako vy. Taxikár na otázku prečo neustále trúbi odpovie: „ Lebo šofér pred nami spí!!!“. Na úzku „jednosmerku“ sa zrazu zmestia dva pruhy áut. Zvláštny zážitok.

DSC_2136Je bežné, že ak viete jazyk (v letoviskách je bežné, že domáci ovládajú angličtinu, ruštinu, prípadne aj francúzštinu), viete získať aj zaujímavé informácie o krajine, zvykoch, ľuďoch ktoré sa nedočítate v bežných cestovných brožúrach. Ak sa ich aj spýtate na ich vieru, resp. vyznanie povedia vám o tom, dozviete sa aj o tom ako zvládajú ramadán, prečo je pre nich toto obdobie významné, ale tiež povedia, že rovnako rešpektujú ľudí z iným vierovyznaním. Tunisania sú milí, ústretoví a v konečnom dôsledku sú veľmi priateľským národom, aj keď názor na arabské krajiny je v súčasnej spoločnosti iný. Tunisko z pomedzi afrických štátov patrí medzi krajiny kde je najnižšia miera nezamestnanosti a negramotnosti.

Táto severoafrická krajina, kde prevažná väčšina obyvateľstva vyznáva islam je nielen z pohľadu náboženstva liberálna. Ženy v Tunisku sú emancipované a podmienky žien sú tu veľmi dobré oproti iným arabským krajinám, bežne vidíte pracovať tuniskú ženu, čo by ste napríklad v Egypte nezahliadli. Prezident Bourguiba zrušil polygamiu, ale aj zákaz rozvodu, taktiež sa pričinil aj to, že pri dohadovaných manželstvách musia mať dievčatá vek minimálne sedemnásť rokov a majú možnosť odmietnuť takéto manželstvo. Podľa informácií od domorodých sme sa dozvedeli, že ženy nie sú povinné nosiť typické zahaľujúce oblečenie, ale silne veriace, ženy sa takéhoto oblečenia nevzdávajú, svedčí o sile ich viery.