Ako vznikalo Nástupište 1 – 12? Aký bol podnet pre jeho vznik?
Autorská skupina Nástupište 1-12 je občianske združenie, ktorého členmi sú viacerí výtvarníci, vizuálni umelci, grafickí dizajnéri, psychológovia, aktivisti a kultúrni manažéri. Občianske združenie Nástupište 1-12 vzniklo v apríli v roku 2011.
Zakladateľkou je Mgr.art. Zuzana Godálová a aktívni členovia, ktorí spolupracujú na činnosti Julo Krištof, kultúrny pracovník, Mgr.art. Matej Lacko, grafický dizajnér, Ing. Katka Halmová, web admin, Mgr. Jana Bezáková, detská psychológička, Martin Matiáš, technická podpora, Mgr.art. Jana Godálová Kianičkova, výtvarna produkcia, Mgr. Mária Halmová, Mgr. Patrícia Mikulášova – komentované prehliadky a workshopy pre študentov.
Zameriavajú sa na tvorbu a realizáciu projektov predovšetkým v oblastiach umenia, kultúry a vzdelávania, ale i životného prostredia či športu. Svojimi aktivitami sledujú zámer celkového pozdvihnutia kvality života obyvateľov regiónu. Intenzívne spolupracujú aj s inými kultúrnymi a vzdelávacími inštitúciami v regióne i mimo neho, predovšetkým so strednými školami. V oblasti produkcie kultúrnych podujatí a umeleckých diel úzko spolupracujú s viacerými inštitúciami na Slovensku i v zahraničí.
Základným a ťažiskovým projektom združenia je projekt multimediálneho priestoru pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12, ktoré v septembri 2011 otvorili pre verejnosť v podchode pod autobusovou stanicou v Topoľčanoch. V tomto verejnom priestore, o ktorého svojskú recykláciu sa združenie pokúša, realizujú väčšinu svojich aktivít. Medzi ne sa radia výstavy výtvarného umenia, odborné prednášky, semináre, workshopy, realizácie verejných rozhlasových nahrávok, divadelné predstavenie, filmové projekcie, či hudobné vystúpenia a diskusie. Nekladú pritom dôraz iba na samotné prezentovanie umenia či kultúry, pokúšajú sa aj o vzbudenie verejného záujmu o tieto oblasti, rovnako ako sa verejnosť pokúšajú podnecovať k tvorivosti. Zároveň si kladú za cieľ priamu podporu realizácie autorských diel mladých autorov (výtvarníkov, dizajnérov, hudobníkov, fotografov, filmárov, animátorov, atď.) z regiónu, zo Slovenska, ale i zo sveta. Cez hraničnej spolupráci sa venujú v rámci projektu „Pravidelná linka /Regular Line“.
Aký bol dôvod toho, že Váš multimediálny priestor sa usídlil práve v topoľčianskom podchode pod autobusovou a železničnou stanicou?
Zuzana Godálová, výtvarníčka žijúca 10 rokov vo Veľkej Británii a v New Yorku, po navrátení do Topoľčian v roku 2011 cítila absenciu súčasnej kultúry a po vzájomnej dohode s primátorom Ing. P. Balážom jej mestské zastupiteľstvo odobrilo mestské nevyužívané priestory v podchode na prenájom za symbolické euro, kde založila Občianske združenie Nástupište 1-12, ako aj samotný Multimediálny priestor pre súčasnú kultúru.
Ako by ste opísali ľudom Nástupište 1 – 12, čo má ľudom priniesť?
Nový vzťah umenia vo verejnom priestore a obyvateľmi mesta, kde majú autentickú možnosť reflektovať tvorbu umelcov pri tvorbe umeleckých diel, ako aj iných foriem súčasného umenia, ktoré priamo vzniká vo frekventovanom podchode, ako aj ukážky už existujúcich diel. Samozrejme sa nevenujeme len výtvarnému umeniu, snažíme sa doniesť to najlepšie z tvorby slovenských a aj zahraničných autorov – výtvarne diela, hudba, literatúra, divadlo, premietania a diskusie
Koľko ľudí sa stará o chod a prevádzku topoľčianskeho Nástupišťa?
Zuzana Godálová, prededa OZ, Julo Kristof podpredseda, Mgr.art. Matej Lacko, grafický dizajnér, Ing.Katka Halmová, web admin, Mgr. Jana Bezáková, detská psychológička, Martin Matiáš, technická podpora, Mgr.art. Jana Godálová Kianičkova, výtvarna produkcia, Mgr Mária Halmová, Mgr.Patrícia Mikulášova – komentované prehliadky a workshopy pre študentov, Tibor Kuna, fotograf.
Aké je to podľa Vás s kultúrou nielen na v Topoľčanoch, ale aj na Slovensku?
V súčasnosti vznikajú a existujú viaceré kultúrne projekty, ktoré ako keby vznikli „z dola“ na podnet ľudí, ktorí cítia potrebu riešiť a aktívne sa podieľať na tvorbe slovenskej kultúry. Mohli by byť síce viacej podporované samosprávou a štátom v záujme udržať si kultúrne povedomie.
Nástupište 1-12 je súčasť Antény, sieť nezávislých kultúrnym centier na Slovenku a snažíme sa spolu spolupracovať a podporovať sa v činnosti. Vytvorila sa ako keby platforma, ktorá už má silnú pozíciu na Slovenku
Spolupracujte aj s inými multimediálnymi centrami na Slovensku? Avšak, vieme aj to, že Nástupište 1 – 12 sa dostalo aj za hranice Slovenska, kde všade vo svete je vidieť stopu po Nástupišti 1 – 12?
Áno, máme viaceré partnerské centrá na Slovensku – http://www.antenanet.sk/. Ktoré patria medzi najlepšie na Slovenku a taktiež v zahraničí s ktorými spolupracujeme Anglicko, Bloc Project Sheffield, tento rok už druhý krát odprezentujeme výtvarníkov z Británie v rámci recipročného projektu, ktorý nazývame Pravidlená linka. Výstava u nás je naplánovaná 24. októbra spolu s diskusiou, na ktorej budú samotní autori.
30. októbra zase my otvárame výstavu slovenskej umelkyni Márii Čorejovej priamo v Sheffielde, kde deň pred vernisážou v galérií sa odohrá slovenská opera Zub za zub, ktorej autorom je Miro Toth, Michal Paľko a Marek Kundlák. Počas cesty do Sheffieldu sa ešte zastavíme v Prahe a v Londýne, kde máme naplánovanú jednodňové podujatie, kde sa spraví POP UP výstava autorky M. Čorejovej a odohrá sa opera.
Dopočuli sme sa o zaujímavom projekte Regular Line Santa Cruz / Pravidelná linka Santa Cruz? Čo by ste čitateľom k nemu povedali?
Projekt vznikol na pozvanie našich priateľov Vlady Jakubíkovej a jej manžela Muthu. Vybrali sme umelcov, taký širší záber výtvarné umenie, divadlo, hudba a dizajn. V súkromnej rezidencii neďaleko Santa Cruz, tak od 3. do 20. júla našli svoje ateliéry výtvarníci Erik Šille, Veronika Šramátyová a Lucia Tallová, grafický dizajnér Matej Lacko, odevná dizajnérka Lenka Sršňová, ale i tanečníčka a vizuálna umelkyňa Zuzana Žabková, či skladateľ a hudobník Fero Király. „Interdisciplinárne zloženie umelcov nás postavilo pred veľkú výzvu. Rôzne formy umenia často vyžadujú i rôzne formy prezentácie. Museli sme hľadať spôsoby, ako predstaviť prácu jednotlivých autorov v najprijateľnejšej a najzrozumiteľnejšej podobe. Rozhodli sme pre kombináciu výstavy, módnych happeningov v uliciach San Francisca a Santa Cruz, ale aj série workshopov a série hudobno-tanečných predstavení. A v neposlednom rade – vydali sme na americkom trhu našu prvú elektronickú knihu“, vraví spoluautor projektu Július Krištof. Kniha hier a hudobných kompozícii pre deti, ale i učiteľov hudobnej výchovy Botanická záhrada, ktorej autorom je Fero Király, vyšla na iTunes v anglickom preklade Kristíny Karabovej a Petra Zagara pod názvom Pianora. Interaktívnu učebnicu doplnenú ilustráciami Zbyňka Prokopa graficky upravil Martin Derner. Király ju v USA predstavil počas siedmych workshopov pre deti v Santa Cruz a v San Jose, na ktorých sa deti zoznamovali i so Zvukodrom. „Zvukodrom je špeciálny hudobný nástroj, ktorý som skonštruoval s pomocou dizajnéra Martina Piačeka, a na ktorom môže súčasne hrať až dvadsať detí. Pomocou dotykových objektov sa tak učia počúvať zvuk a hudbu a spoznávajú základy kompozície. So Zvukodrom chodím po slovenských školách už nejakú dobu a na Slovensku sa stretol s veľkou obľubou. Trochu som sa ale bál, ako ho príjmu americké deti. Ukázalo sa, že deti sú všade rovnaké.“, vraví Király. Kým počas dní Király vzdelával deti v knižniciach či kultúrnych centrách, večere trávil na pódiu festivalu Fringe Santa Cruz. „Fringe je festival perfomatívneho umenia, ktorý sa teší obrovskému záujmu verejnosti v mnohých krajinách. V Santa Cruz je zároveň najväčším podujatím svojho druhu. Vedeli sme, že bude prebiehať práve v čase nášho pobytu v USA a nemohli sme si nechať ujsť túto príležitosť. Na festival prihlásilo Nástupište 1-12 hudobno-tanečené predstavenie Zuzany Žabkovej a Fera Királya To (be) follow(ed). S experimentálnou performance pojednávajúcou o vzťahu medzi zvukom a pohybom, tanečníkom a hudobníkom absolvovali v USA päť repríz, pričom väčšinu z nich ocenilo publikum standing ovation a magazín Good Times ho zaradil medzi 10 „must seen“ predstavení tohtoročného Fringeu1 Miestne média informujúce o „slovenskej umeleckej invázii“ sa zároveň postarali o bohatú účasť publika na vernisáži k výstave I came, I saw, …, ktorá sa stala vyvrcholením projektu Pravidelná linka Santa Cruz
Priblížite nám aj aktuálny projekt MEDZICENTRUM V.?
Projekt MEDZICENTRUM slovenskej výtvarníčky a kurátorky Niny Šoškovej sa počas piatich rokov svojej existencie vyformoval do podoby netradičného festivalu kombinujúceho prehliadku súčasného umenia pre verejný priestor s mikrorezidenčným pobytom umelcov zameraným na vznik nových umeleckých diel. Po Žiline, Banskej Štiavnici a Košiciach, tak vďaka Medzicentru ožije umením verejný priestor Topoľčian. „Už od roku 2010 sa projekt snažím realizovať v lokalitách, ktoré svojou polohou či rozlohou možno nepatria medzi prirodzené spoločenské centrá Slovenska. Existencia aktívnych nezávislých kultúrnych centier v týchto mestách ďaleko od Bratislavy z nich však robí nové výrazné body na kultúrnej mape Slovenska.“, vraví autorka a kurátorka projektu Nina Šošková.
V tomto roku sa tak umelci z rôznych krajín usadili na desať dní v podchode pod Autobusovou stanicou v Topoľčanoch, kde sídli kultúrne centrum Nástupište 1-12. Práve odtiaľto denne vyrážali do ulíc malého mesta na západnom Slovensku snažiac sa spoznať a uchopiť jeho špecifiká, atmosféru, históriu a súčasnosť. Zozbierané podnety následne pretavili do podoby umeleckých diel viac či menej narúšajúcich verejný priestor mesta.
S výsledkom ich práce sa bude môcť verejnosť zoznámiť na vernisáži k výstave MEDZICENTRUM V., v sobotu 9. augusta o 17:00 priamo v podchode pod Autobusovou stanicou v Topoľčanoch. O hudobný doprovod vernisáže sa postará česká elektro-popová hviezda Ventolin. Hostia vernisáže – Marek Adamov zo Stanice Žilina-Záriečie, Katarína Gatialová zo Žilinskej Novej Synagógy Kunsthallea, Andrej Poliak z Periférnych centier v Dúbravici doplnia večerný program seriou prezentácii.
Máte niektorý z projektov, ktorý je vaším obľúbeným. Ak áno, prečo?
Ja mám rada veci , ktoré sú „site specific“ tzv. projekty, ktoré vznikajú špeciálne pre samotný priestor. Je to veľa práce, ale prináša veľa adrenalínu.
Tieto projekty pomáhajú Topoľčanom dostať sa na mapu kultúrnych bodov a je pekné sledovať krok za krokom veci, ktoré vznikajú a ponúkajú nový pohľad na samotné mesto. Priniesli sme veľa umelcov zo Slovenska, ako aj zo zahraničia, ktorí sú oživením pre život v malom meste.
Je známe, že v minulosti malo nástupište v pláne vymeniť nefunkčné eskalátory v topoľčianskom podchode za veľkú šmykľavku pre dospelých? Je to ešte v pláne?
V pláne to je, žiaľ statik nám neodporučil umiestniť šmykľavku na nefunkčné eskalátory a demontáž je veľmi drahá, tak stále hľadáme cestu, ako by sme mohli zafinancovať tento projekt.
Aké projekty v súčasnosti riešite, resp. pripravujete?
Na jeseň máme tretie narodeniny. Na 2. Októbra pripravujeme špeciálne ozvučenie podchodu so zvukovou živou inštaláciou so známym britským hudobníkom Eddie Stevensom, súčasný partner Janky Kirchner, ktorá bude taktiež spolupracovať na projekte spolu aj so slovenskými hudobníkmi a českým vizuálny umelcom.
Ešte máme spomínanú cestu do Británie, každý mesiac novú výstavu,. S rádio Fm pripravujeme špeciálne vydanie demovnice, kde sa predstavia slovenský mladí hudobníci, ktorá bude spojená aj s prednáškou pre stredné školy.
Aké má Nástupište 1-12 plány do budúcna? Na čo sa môžu pravidelný a nový návštevníci tešiť?
Stačí sledovať náš program na Facebook-u alebo nastupiste.sk. Máme široký záber pre všetky generácie, máme naplánované detské divadlo, poľskú perfomerku, pár koncertov, výstavy a veľa diskusií a prednášok. Chystáme aj programátorské diskusie o nových technológiách, ako aj účasť na viacerých podujatiach mimo Topoľčian.
Ako bežný návštevník môže pomôcť vašej činnosti a čo by ste chceli odkázať čitateľom webu galimatias.sk?
Sme radi, ak si nájdu niečo čo ich zaujme a budeme radi za každú pomoc, OZ Nástupište je dobrovoľná činnosť pre všetkých, robíme to lebo nás to baví a pomoc pri podujatiach, či už ako nefinančný vklad v rámci výpomoci, či pečenie pagáčikov na vernisáž, skrutkovanie či zváranie, vždy vieme takúto činnosť oceniť. Už teraz máme tlačiareň , ktorá nám tlači materiály zadarmo, webstránku a hosting od jednej firmy z mesta, samotné mesto, že nás rešpektuje, hotelierstvo, kde nám dávajú zľavy pri ubytovaní našich umelcov či pani na staničných záchodoch, ktoré nám pomáhajú. Veríme, že sila skupiny je veľká, niekedy aj malé veci majú veľkú váhu, keď sa zapojí viacej ľudí.