Tri základné kroky k dobrej fotografii

Pri fotografovaní je potrebné si uvedomiť, čo vlastne v zábere chceme mať. Veľkou chybou začiatočníkov je, že fotia všetko, čo ich osloví bez toho, aby sa aspoň trochu zamysleli, čo by malo vo fotografii dominovať. Ponúkam pár rád, ako fotografiu nepokaziť, aj keď ako som už v minulom článku uviedla, chyby sa môžu považovať za zámer, no nie vždy…

1. Ako prvú a najzásadnejšiu vec, ktorá dokáže fotografiu pokaziť je nesprávna kompozícia. Najjednoduchšie by som kompozíciu charakterizovala ako usporiadanie prvkov vo fotografii.

Na to, povedzme správne určenie kompozície nám pomôže, ak si fotografiu rozdelíme na takéto časti. Na prvej fotografii vidíme, že je rozmazaná, ale hlavným faktorom je, že napriek teoreticky správnej kompozícii na zlatý rez, ktorý značia bodky, chýba na fotografii hlava. Čiže ide o to, aby sme vo fotografii mali prvky, ktoré tam aj byť majú.

IMG_0023         spravna kompo

Na fotografii vpravo môžeme vidieť, že zlatý rez je takmer presne v oku. Tu vidíme správnu kompozíciu. Samozrejme, znova je to fotografia a nemôžeme povedať, čo je a čo nie je správne. Niekedy sa hodí do fotografie aj stredové umiestnenie hlavného objektu. Nie je to však tak časté.

DSCN9386

2. Druhou dôležitou vecou je správne zaostrenie.

Keď už máme vybranú kompozíciu, potrebujeme zaostriť na objekt, ktorý má byť zvýraznený, ktorý nás má upútať.

Na tejto fotke vidíme, že je zaostrené na pozadie. Tým pádom nás hlavný objekt (modelka) neupútava, keďže je nezaostrená (rozmazaná).

zle ostrenie

Na spodnej fotografii je vidno rozdiel. Ostrené je na modelku, pozadie je rozmazané. Niektorí fotografi uvádzajú, aby sme pri portrétoch zaostrili na najbližšie oko. Myslím si však, že to záleží na type fotografie.

spravne ostrenie

3. A posledná, tiež veľmi dôležitá vec, ktorú dnes uvediem. Pozor na predmety vytŕčajúce zo snímaného objektu!

Poslednú fotku veľmi kazí strom, ktorý ,,vyrastá“ z hlavy. Možno by stačilo buď otočiť alebo trochu posunúť modelku, alebo sa mohol fotograf počas kontrolovania scény v hľadáčiku resp. na displeji fotoaparátu tiež posunúť. Je to úlohou fotografa, všimnúť si takéto chyby. Je síce možnosť neskôr, v tomto prípade kmeň stromu, vyretušovať. Ale načo by sme si robili zbytočne navyše prácu, keď sa stačí o pár centimetrov posunúť.

IMG_3349

Autor: K. Lendelová

Foto: K. Lendelová