Dánske dievča – David Ebershoff
Dán Einar, krajinkár jutskej prírody, a Američanka Greta, známa portrétistka, sa stretli ešte počas štúdií v Kodani a vzali sa. Ich spoločný život postupne narúšajú Einarove sklony prezliekať sa a neskôr aj vydávať za ženu. V ženskom preoblečení sa stáva modelom uznávaných Gerdiných portrétov. Jeho sexuálna bipolarita však v intímnom spolužití znamená enormnú psychickú záťaž. Keď už manželia nevládzu vzdorovať odsúdeniu dánskej konzervatívnej spoločnosti, usádzajú sa v Paríži. Einarov psychický a zdravotný stav zaujme mnohých špecialistov, navrhujú rozličné riešenia, až napokon sa prípadu ujíma nemecký chirurg a v Drážďanoch ho roku 1931 preoperuje na ženu. Einarovi sa plní jeho sen, prijíma meno Lili Elbe, ale ich manželstvo sa rozpadá.
David Ebershoff sa vo svojom románe inšpiroval skutočným príbehom výtvarníkov Einara Wegenera a Gerdy Waudovej. Vynikajúco spracoval jeden z najvášnivejších a najnezvyčajnejších ľúbostných príbehov 20. storočia. Zároveň sa pokúsil vystihnúť atmosféru európskeho a sčasti aj amerického prostredia medzi dvoma svetovými vojnami, vtedajšiu kultúru i myslenie. Ebershoff majstrovsky nastoľuje aktuálnu tému osudu ľudí, ktorých príroda obdarila vlastnosťami odlišnými od bežnej normy.
Román hneď po svojom vydaní vzbudil značný čitateľský ohlas a v rebríčku New York Times sa zaradil medzi bestsellery roka, získal Cenu Lambda za transgenderovú umeleckú tvorbu a Cenu Rosenthalovej nadácie Americkej akadémie umení a literatúry. Veľký úspech dosiahla aj jeho oscarová filmová verzia v réžii Toma Hoopera
Fantastické zvery a ich výskyt – originálny scenár – Joanne K. Rowlingová
Spoznajte s J.K. Rowlingovou novú éru čarodejníckeho sveta…
Objaviteľ a magizoológ M.L.O.K. (Mlok) Scamander sa vracia z cesty okolo sveta, na ktorej hľadal vzácne a nezvyčajné čarovné tvory. V New Yorku sa plánoval zdržať len krátko, no náhodná zámena jeho kufríka, z ktorého unikne niekoľko fantastických zvierat do mesta, jeho plány zmení a všetkým spôsobí veľké starosti…
Fantastické zvery a ich výskyt sú scenáristický debut J.K. Rowlingovej, autorky mimoriadne obľúbených svetových bestsellerov o Harrym Potterovi. Nakrútili podľa neho celovečerný film v hlavnej úlohe s Eddiem Redmaynom, nositeľom ceny Academy Award®, ktorý stvárňuje Mloka Scamandera. Dej sa odohráva päťdesiat rokov pred začiatkom príbehu Harryho Pottera. V tomto veľkolepom rozprávaní o priateľstve, mágii a zmätkoch sa stretneme s mnohými pozoruhodnými postavami a prežijeme plno dobrodružstiev
Denník operátora radaru – Michal Liščák
Michal Liščák (1935) sa narodil v Oščadnici na Kysuciach, mal osem súrodencov. Vychodil päť ľudových tried a štyri meštianky. Po smrti otca nemal financie na ďalšie štúdiá. V roku 1950 nastúpil do Škodových závodov Dubnica nad Váhom, kde sa vyučil za strojného zámočníka. Popri zamestnaní navštevoval Jedenásťročnú strednú školu v Ilave. Posledný ročník už absolvovať nemohol, lebo v roku 1955 musel narukovať do mesta Jaroměř.
Po skončení vojenčiny nastúpil do Energostroja Praha ako montér parných turbín. Zoznámil sa s budúcou manželkou a v roku 1960 sa priženil do Sloupna pri Novom Bydžove. Z montáže odišiel a nastúpil ako nastrojár do Děčínskych strojární v Chlumci nad Cidlinou. Narodili sa mu dve deti, dcéra Jana (1960) a syn Roman (1962). V Novom Bydžove popri zamestnaní študoval Priemyslovú školu strojnícku. V roku 1965 sa presťahoval s celou rodinou do Trenčína, zamestnal sa v Konštrukte Trenčín. Tam mu umožnili dokončiť piaty ročník strojárskej priemyslovky. Po maturite ho preradili z robotníckeho stavu na technický úsek, do konštrukcie. Až do dôchodku v roku 1992 pomáhal rozvoju strojárenských technológií.
Denník operátora radaru je jeho spomienkou na mladosť a roky vojenčiny v Jaroměři.
Mesto zrkadiel – Justin Cronin
Justin Cronin vo svojej medzinárodne uznávanej trilógii vytvoril nezabudnuteľný obraz apokalyptického sveta, ktorý sa raz a navždy zmenil po nevydarenom vládnom experimente. Je to dych vyrážajúci príbeh o prežití a sebaobetovaní.
V bestselleri Priechod celý americký kontinent zachváti tajomná „upírska” infekcia. Nakazení ľudia sa menia na vraždiace monštrá a chaos a zmar postupne ovládajú jedno mesto za druhým. V Dvanástke sa dej vracia do roku nula. Uprostred vyľudneného sveta prežívajú zvyšky tých, ktorým sa nákaza vyhla. A teraz nastáva posledné zúčtovanie. Croninova výpravná trilógia sa v Meste zrkadiel dostáva do svojho úchvatného záverečného finále. Svet, aký sme ho poznali, už neexistuje. Čo vyrastie na jeho mieste? Dvanástka bola zničená, hrozba zanikla a po dvadsiatich rokoch života v mieri ľudia opúšťajú bezpečie obranných múrov posledného mesta Kerrville, aby znovu osídlili celý svetadiel. Odvážne snívajú sen o nádejnej budúcnosti. Lenže ďaleko od nich, v mŕtvej metropole, na nich čaká on: subjekt Nula. Prvý. Timothy Fanning – otec Dvanástky. Prenasleduje ho úzkosť, že v sebe zničil svoju ľudskú podobu, a nenávisť zrodená z vlastnej premeny horí jasným plameňom. Jeho zúrivosť sa zastaví až vtedy, keď zničí Amy – jedinú nádej ľudstva, dievča odnikiaľ, ktoré sa odvážilo proti nemu postaviť. Vybuduje novú armádu a zaútočí. Naposledy sa stretnú v boji svetlo a tma. A Amy a jej priatelia sa konečne dozvedia, aký osud ich čaká.
Danšari – umenie upratovať – Hideko Jamašitová
Sme zahltení vecami, hoci mnohé z nich nepotrebujeme alebo vôbec nepoužívame. Spôsob, ako s nimi nakladáme, ovplyvňuje celý náš život. Danšari – nové japonské umenie upratovať – ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Riaďte sa tromi základnými zásadami danšari a zmeňte svoj život:– Veci nadobúdajú hodnotu tým, že ich používame (DAN).– Veci by mali byť v tomto momente na mieste, kde sú najviac potrebné (ŠA).– Veci sú najkrajšie, ak sú tam, kde majú byť (RI).Ak sa vám to podarí, zistíte, že všetko je zrazu ľahšie a máte sa lepšie.
Fajnšmeker – Thomas Kamenar
Thomasova kniha Fajnšmeker ponúka zaujímavé recepty – exotické, ktoré pripomínajú diaľky; domáce kúsky, varenie pre jedného a pre priateľov; superrýchle a superjednoduché recepty.
Šaláty, hlavné jedlá, ryby, dezerty, či jednohubky ako lokšový wrap, expresné creme brulée, tirolské špenátové knedle, chrumkavý paradajkový chlieb alebo tekvicové halušky.