Tak ako to je, kde je vlastne pravda? Je biele pečivo naozaj horšie od celozrnného. Alebo je celozrnné naozaj celozrnné, alebo je len prifarbované. Dobré mienené rady o konzumácii pečiva nemusia byť na škodu. Ale ako sa hovorí proti gustu žiaden dišputát.
Biele pečivo – vyrába sa z múky, kde sa použila iba vnútorná čas zrna, tzn. neobsahuje toľko minerálnych látok a vitamínov, ako vonkajšia. Biele pečivo teda podľa všetkého obsahuje prázdne kalórie bez obsahu minerálnych látok. Toto pečivo zasýti na kratšiu dobu.
Tmavé pečivo – tieto výrobky neposkytujú záruku, že sú celozrnné. Často býva tento druh dofarbovaný, či už potravinárskym farbivom, karamelom, melasou, prípadne čakankou alebo praženým jačmeňom. Takéto pečivo má vyšší glykemický index, má kratšiu trvanlivosť. Dofarbovanie pečiva je praktizovaný ale nezakázaný marketingový ťah. Biele pečivo vyzerá ako tmavé a tu dochádza k omylom.
V dnešnej dobe však poskytujú rôzne obchody široký sortiment pečív, ktoré sú označované ako celozrnné, alebo viaczrnné, aký je však medzi nimi rozdiel?
Viaczrnné pečivo nie je to isté, čo celozrnné. Rozdiel medzi celozrnným a viaczrnným pečivom spočíva v tom, že k príprave viaczrnného pečiva sa používa viac druhov múky, resp. k jeho výrobe bolo použitých viac druhov zŕn, no nie jasné, či boli použité celé zrná alebo olúpané, alebo ich zmes.
Celozrnné pečivo – na 100 gramov výrobku by mali byť 4 gramy vlákniny. Na to aby reťazce mohli označovať výrobok za celozrnný musí byť obsah najmenej 70 hmotnostných % celozrnných mlynských výrobkov z celkovej hmotnosti mlynských výrobkov. Obsahuje sacharidy s vyšším obsahom vlákniny, z čoho vyplýva že pozitívne pôsobí na trávenie, vyvoláva pocit nasýtenia, takéto pečivo má nižší glykemický index (vyrovnanejšia hladina cukru v krvi). Celozrnné pečivo je ťažšie, sú v ňom viditeľné semiačka. Použitá je ražná múka, špaldová, a grahamová múka, lámanka, otruby, vločky, slnečnicové, ľanové a sezamové semienka, graham… Celozrnná múka sa získava mletím celého zrna vrátane obalu a klíčka.