Pozná to snáď každý. Nepríjemná bolesť chrbta, ktorá dokáže ľudom do značnej miery znepríjemniť život. Podľa viacerých výskumov trpí približne až sedemdesiat percent populácie bolesťami chrbta. Je nespočetne veľa faktorov, ktoré prispievajú k bolestiam chrbta od nesprávnej životosprávy, množstvo stresu a nervozity, cez nevhodne zvolený pohyb a sedenie. Taktiež veľmi významne prispieva obezita, ale aj to na akom matraci spíme a či máme vhodne zvolený vankúš. U žien do značnej miery ovplyvňuje aj nosenie topánok, vhodné nie sú baleríny, ale ani príliš vysoké topánky. Za optimálny opätok sa považuje taký ktorý ma približne tri, až štyri centimetre, prispieva aj nevhodne zvolená podprsenka. Veľkou mierou vplýva aj jednostranné zaťaženie, akým je napríklad nosenie kabelky alebo tašky na jednej strane alebo nosenie tašky v jednej ruke.
Sedenie je jedna z vecí, ktorá vo veľkej miere dokáže ovplyvniť tento problém, ako sa však zdá, správne návyky má len málokto. Tak ako správne sedieť? Ak trávite väčšinu svojho času, či už pracovného alebo doma sedením, prvým bodom je mať správnu stoličku a správne sedieť. Pri sedení by mal byť sklon medzi chodidlami a kolenami v deväťdesiat stupňovom uhle, čiže nohy by mali smerovať kolmo na zem. Chrbát by mal byť opretý o operadlo, a sklon operadla by mal mať približne sto až stodesať stupňový uhol. V súčasnosti má veľa ľudí sedavé zamestnanie, dalo by sa odporučiť striedanie sedu na stoličke so sedením na fit lopte. Sed na fit lopte sa označuje aj ako dynamický sed, nakoľko počas takéhoto sedenia pracujú nohy a chrbtové svaly (neodporúča sa na fit lopte sedieť celý deň, ale striedať to po dvadsiatich až tridsiatich minútach. Dôležité je vybrať si správnu veľkosť fit lopty tzn. kolená nižšie ako bedrá.
Existuje však niekoľko jednoduchých cvikov, ktoré vám zaberú len pár minút a pri ich pravidelnom cvičení dokážu napomôcť zdravej chrbtici. Pre začiatok by sme teda mohli začať s cvičením pred zrkadlom. Mali by sme zaujať správny sed, hlavu s ramenami mať rovno, nehrbiť sa! Nesprávne sedenie vie spôsobiť preťaženie kĺbov a svalov, zvýšené zaťaženie chrbtice a najmä medzistavcových platničiek. Ďalším z jednoduchých cvičení je dýchanie do „brucha“. Zvolíme polohu v ľahu alebo aj v sede, je len na vás čo si vyberiete. Pamätáte si ako sa v škôlke robievala tzv. mačička? Áno aj tento cvik vie byť veľmi účinný, avšak aj tu je veľmi dôležité dýchanie, keď máme zaguľatený chrbát nadýchneme sa a keď sa prehneme vydychujeme. Tento cvik ma viac variácii, môžeme ho praktizovať s vystretými rukami, na lakťoch a v nižšej polohe. A čo tak ranné naťahovanie v posteli? Taktiež veľmi účinný cvik, vystrieme sa, naťahujeme najprv jednu ruku po tom druhú a na koniec obe naraz. Rovnakým spôsobom postupujeme aj pri nohách a nakoniec to celé skombinujeme .
Pre zdravý chrbát nie je dôležité cvičiť len cviky na chrbticu, ale aj celé telo. Ideálne je napríklad plávanie, joga, pilates, ale aj jazdy na koni.