Vegetariánstvo nie je len módnym výstrelkom. Ľudia nekonzumujú mäso z rôznych dôvodov, či už sa jedná o náboženské, ktoré boli na úplnom začiatku vegetariánstva alebo etické dôvody, kvôli zdraviu alebo im len jednoducho nechutí. Nedá sa povedať, že by to vegetariáni mali jednoduché, aj v dnešnej dobe je ťažké si vybrať dobré a kvalitné vegetariánske jedlo. Na Slovensku sa populácia vegetariánov pohybuje na hranici približne štrnástich percent, možno je to nízke číslo aj preto mnohé reštaurácie ponúkajú akurát tak vyprážaný syr alebo šampiňóny, akoby nevedeli, že aj vegetariánska strava vie byť pestrá, chutná a hlavne nie je založená len na vyprážanom syre alebo šampiónoch s hranolkami.
Stanovisko Kanadských dietológov a Americkej dietologickej asociácie je že vegetariánsky jedálniček môže byť zdraviu prospešný, nutrične dostatočný a zdravotne výhodný, tiež môže byť určitým druhom prevencie a liečby ochorení. V dnešnej spoločnosti sa však mäso dostáva na tanier veľmi často. Vegetariánstvo alebo aspoň striedmejšia konzumácia mäsa, by však mohla byť vhodným začiatkom pre zdravšie stravovanie sa, pričom človek nemusí zostať dlho vegetariánom.
Gro vegetariánskej stravy je bezmäsitá strava, ktorá je bohatá na polysacharidy, zásobená bielkovinami, naopak ochudobnená na tuky. Vo vegetariánskej strave je menej sodíka a viac draslíka, ktorá býva v mäsitej strave dôvodom vysokého krvného tlaku.
Vegetariánstvo však nemá len jednu kategóriu, môžeme ho rozdeliť hneď do niekoľkých:
Vegáni – nekonzumujú nič, čo má živočíšny pôvod, ani mlieko
Semivegetariáni – ich stravu tvorí hydina a ryby
Pesscovegetariáni – konzumujú mlieko, vajcia a ryby
Ovovegetariáni – ich menu tvoria len vajcia
Laktoovovegetariáni – základom tejto kategórie je mlieko a vajcia
Laktovegetariáni – konzumujú len mliečne výrobky
Frutariáni – konzumujú len ovocie, zeleninu a semená, ktorým nebolo ublížené. To znamená, že plody netrhajú, jedia len tie, ktoré samy padli na zem. Nekonzumujú ani zemiaky, kapustu či mrkvu, ktoré je potrebné násilím vybrať
Flexitariáni – z času na čas konzumujú aj mäso, ale len to z ekofariem či voľnej prírody
Virariáni – konzumujú jedlo upravované do teploty len 42 °C
Freegani – jedno z najextrémnejších odvetví. Odmietajú vykorisťovanie zdrojov Zeme a preto sa živia len tým, čo iní vyhodia
Prvé zmienky o vegetariánstve ako takom, sa objavujú už v šiestom storočí pred našim letopočtom. Je známe, že prvým propagátorom vegetariánstva bol Pytagoras. Vegetariánstvo je určitý druh, resp. smer alternatívnej výživy. Pytagoras však nebol jediným známym propagátorom vegetariánstva. Medzi vegetariánmi boli aj tak známe osobnosti ako Thomas Alva Edison, Albert Einstein, Seneca, dokonca aj Leonardo da Vinci alebo Lev Nikolajevic Tolstoj.