Veľkým trendom sa v poslednej dobe stávajú osviežujúce fresh šťavy, resp. šťavy z čerstvého ovocia alebo zeleniny. Ovocie, aj zelenina by mali byť neoddeliteľnou súčasťou jedálnička, či už dospelých alebo detí. Ovocie obsahuje antioxidanty, draslík, vlákninu, karotény, minerálne látky, veľké množstvo vitamínu C a málo kalórií. Zelenina obsahuje vlákninu, minerálne látky, karotenoidy, vitamín C a A, flavonoidy a allicinové zložky.
Prečo by sme mali mať pravidelný prísun ovocia a zeleniny?
Všeobecne odborníci odporúčajú jesť denne päť porcií ovocia a zeleniny, pričom sa pod jednou porciou rozumie obsah jednej čajovej šálky s objemom 80 až 100 gramov, menšie jablko, či pomaranč alebo jedna mrkva.
A prečo sú v súčasnosti Fresh šťavy také populárne?
Tieto šťavy sú známe svojou lahodnou chuťou, vysokým obsahom vitamínov, minerálov, živých enzýmov a mnoho biologicky významných látok. Pitie týchto štiav môže napomáhať detoxikácii organizmu, podporiť trávenie, odstrániť únavu a dodať potrenú energiu.
V ovocí aj v zelenine je veľké množstvo nutričných látok, ktoré sú obsiahnuté vo vláknine. Telo vie prijať vysoko koncentrované živiny veľmi rýchlo. Efekt ktorý je dosiahnutý pri pití takýchto štiav je údajne až štyri krát rýchlejší ako pri príjme tuhej stravy. Avšak konzumácia takýchto štiav by nemala úplne nahradiť konzumáciu čerstvého ovocia, zeleniny, strukovín…
V pomyselnom „boji“ medzi čerstvými a pasterizovanými šťavami má navrch čerstvá šťava:
Kým pasterizované šťavy organizmus prekysľujú, pričom samotná pasterizácia (zahriatie nad 60°C) účinne likviduje väčšinu vitamínov, enzýmov a antioxidantov, ktoré sú citlivé na teplo, čerstvá šťava má zásaditú reakciu a je plná „živých“ biologicky aktívnych látok (vitamíny, enzýmy, antioxidanty).
Účinnosť čerstvých štiav sa vysvetľuje aj tým, že organizmus sa nemusí namáhať trávením pevných častí a oddeľovaním vitálnych látok od vlákniny.
Čerstvé šťavy dodajú telu dôležité minerály a stopové prvky vo forme využiteľnej pre organizmus.