Harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka nahrali v dokonalej súhre spoločný album IMPRESSIONS

Dvaja uznávaní českí umelci spojili svoj talent, aby spoločne vytvorili lahôdku pre milovníkov klasickej hudby. Novinku nazvali Impressions a predstavujú ju aj v rámci série koncertov po celej Českej republike. Svojich fanúšikov pozývajú na mimoriadny In Store koncert v predajni Supraphon Musicpoint na Jungmannovom námestí, ktorý sa uskutoční už 4. mája. Album pokrstia 10.mája v rámci vystúpenia v pražskej Novomestskej radnici.

Englichova&Veverka_coverCDDvaja medzinárodne rešpektovaní interpreti klasickej hudby – harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka vydávajú svoj prvý album nahraný v duete, ktoré reflektuje takmer dvanásť rokov ich spoločného koncertovania. Prináša hudbu Francúzov Clauda Debussyho, Maurice Ravela a domáceho skladateľa Luboše Slusky, ktorý skladal priamo pre Englichovú s Veverkom. Názov albumu Impressions odráža odhodlanie oboch interpretov vystihnúť a nachádzať okamih duševného rozpoloženia autorov pri komponovaní jednotlivých skladieb. Vo výsledku sa koná o zvukovo špecifickú, veľmi priezračnú až krehkú hudbu. ,,Neobvyklé spojenie hoboja s harfou poskytuje nekonečnú škálu farieb a je zároveň hypervirtuózne,” glosuje nový album Vilém Veverka.

Zásadnou kompozíciou albumu Impressions je Ravelův Náhrobek Couperinův, odtlačok skladateľových spomienok na kamarátov, o ktorých prišiel v 1. svetovej vojne. Kateřina Englichová k tomu poznamenala: ,,Milujem pôvodnú klavírnu i neskoršiu orchestrálnu verziu skladby Náhrobek Couperinův Maurica Ravela. Harfa v nej hrá veľmi pôvabnú úlohu a hoboj dokonca zásadnejšiu. Ale musím povedať, že som na začiatku vôbec netušila, čo ma čaká. Pokiaľ sa rozhodnem hrať klavírne frázy, väčšinou si part pre harfu upravujem sama, čo som mala v úmysle aj v tomto prípade, ale po dvoch mesiacoch som zistila, že úprav sa musí chytiť odborník. Nerada by som poškodila ako Ravela, tak seba (smiech). V tej chvíli prišiel nápad osloviť skladateľa Otomara Kvěchtu, ktorý už pre mňa a klaviristu Martina Kasíka fantasticky upravil Španielsku serenádu Isaaca Albénize. Pán Kvěch našu ponuku prijal a evidentne si prácu užíval. Vždy raz za čas mi prišiel mail typu: ,,Milá Kateřino, práve sa preberám treťou vetou. Ravel je génius!”

Drobné perly z diela Ravela a Debussyho zaznievajú na albume Impressions v citlivo vypracovaných úpravách, ktoré prinášajú týmto skladbám novú farebnosť. Primavera Luboše Sluky bola skomponovaná priamo pre duo Englichová & Veverka a predstavuje sa tu v premiérovej nahrávke. Vilém Veverka k tomu uviedol: ,,Primaveru skomponoval Luboš Sluka priamo pre nás. Je to hudba, ktorá sa na nič nehrá, je ľúbivá, ale nie lacná. Úplne v „slukovskom” charaktere v tom najlepšom slova zmysle. Predviedli sme ju po prvýkrát v roku 2015 v Orlických horách v magickom prostredí malého vidieckeho kostola. Pán Sluka bol prítomný, má tam neďaleko chatu. Dodnes by som vedel presne opísať všetky detaily z toho dňa, bol to výnimočný zážitok.”

Album Impressions vyšiel na CD i v digitálnej podobne v piatok 21. apríla.

VIDEO: www.youtube.com/watch?v=fhribu2o-84

KATEŘINA ENGLICHOVÁ & VILÉM VEVERKA

IPRESSIONS TOUR 2017

20.04. – Kuřim

21.04. – Rosice

04.05. – Praha – In Store koncert Supraphon Mucicpoint (od 16:00)

10.05. – Praha – Novoměstská radnice (křest CD)

16.05. – Příbram – Hudební festival Dvořákovo Příbramsko

19.05. – Frenštát pod Radhoštěm (speciální host pianista Martin Kasík)

28.05. – Zámek Nebílovy

29.05. – Šumperk – Festival Klasika Viva

30.05. – Jeseník – Festival Klasika Viva

  1. 05. – Brno

09.06. – Vizovice

19.09. – Praha – Břevnovské slavnosti

05.10. – Domažlice

04.11. – Český Krumlov

Viac info:

www.englichova.cz

www.vilemveverka.cz

ZROJ: SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017