Miesto / kontakt: Galéria umelcov Spiša (GUS), Spišská Nová Ves,
Vernisáž výstavy: štvrtok, 10. 7. 2014 o 16.00
Termín výstavy: 10. 7. – 13. 9. 2014
Výstava JUBILANTI 2014 prezentuje tvorbu a zastúpenie vybraných autorov zo zbierok galérie. Nadväzuje na sériu projektov galérie “JUBILANTI”, ktoré boli realizované v r. 2012 a 2013 s cieľom prehodnotiť zbierky spracovaním individuálnych autorských medailónov a “oprášením” diel zo zbier-kového fondu. Cieľom výstavy nie je generačný dialóg, ale rôznosť zastúpenia autorských prác a následné prehodnotenie doterajšej akvizičnej činnosti. Projekt je realizovanývďaka finančnej podpore dotačného systému Ministerstva kultúry SR.
Spolu 146 diel od tohtoročných jubilujúcich umelcov dopĺňa zbierkový fond Galérie umelcov Spiša. Výber na výstave prezentuje najvýznamnejšie obdobia tvorby jednotlivých autorov: 17 jubilantov
a 72 umeleckých diel rôznych výtvarných žánrov: 40 malieb, 10 grafík, 8 plastík, 6 kresieb, 4 foto-grafie a 4 práce z oblasti úžitkového umenia. Expozícia je doplnená sklenenými vitrínami s výberom katalógov a publikácií o jubilantoch, a videozáznamami z uskutočnených vernisáži posledných rokov organizovaných v Galérii umelcov Spiša. Diela jubilujúcich autorov sú tematicky i prevedením odlišné. Zastúpená je maľba, kresba, grafika, fotografia, plastika, ale aj úžitkové umenie.
Vystavujúci autori:
Andrej Bača (*1874), Karol Baron (*1939), Anna Borovičková (*1929), Štefan Cpin (*1919), Orest Dubay (*1919), Milan Hnat (*1959), Štefan Hudzík (*1954), Alexander Jiroušek (*1934), Ferdinand Katona (*1864), Andrej Kuc (*1919), Max Kurth (*1869), Edita Maxonová (*1934), Jozef Majkut (*1909), Július Nemčík (*1909), Vladimír Popovič (*1939), Imrich Svitana (*1944), Michal Trembáč (*1939)
Popis projektu
Vo výstavných priestoroch galéria predstaví 17 jubilantov a 75 umeleckých diel rôznych výtvarných žánrov. Úvodné miestnosti „Hlavnej galérie GUS“ prezentujú tvorbu Karola Barona (*1939), surrealistu, ktorý patrí k najvýraznejším predstaviteľom slovenského maliarstva 2. polovice 20. storočia. Vytvára vlastné figúry, mutantov, ktorých tvorí miešaním ľudských, zoomorfných a vegetatívnych elementov.
Ďalej je predstavený súbor prác štyroch jubilantov s okrúhlym výročím. Nájdeme tu sochárske a maliarske diela šesťdesiatnika Štefana Hudzíka (*1954). V jeho maľbe prevažujú figurálne kompozície a štúdie koní. Ľudské figúry a štylizované fragmenty koní formuje v kove a dreve. O 10 rokov starší sochár Imrich Svitana (*1944) patrí medzi zakladateľské osobnosti umeleckého šperku. Kresba, plastika a úžitkové umenie v podobe štylizovaného šperku reprezentujú široký umelecký záber autora. 80. narodeniny oslávi fotograf Alexander Jiroušek (*1934). Autor, ktorý má za sebou množstvo samostatných výstav, je známy aj publikáciami vlastivedného, prírodopisného a historického charakteru. Edita Maxo-nová(*1934) by sa v roku 2014 dožila 80. narodenín. Patrila k tým ženským sochárkam, ktoré svojou tvorbou prekročili hranice domova. Tvorila prevažne monumentálne plastiky v architektúre, pre interiéry a exteriéry a environmentálne inštalácie.
Priestor dopĺňajú maliarske diela Michala Trembáča (*1939), ktorý sa venuje komornej aj monumentálnej tvorbe. Tvorí drevené kompozície inšpirované ľudovým umením. V maľbe rozvíja viacero motívov, od folklórnych, krajinárskych motívov priemyselnej i prírodnej krajiny a nevyčerpateľnú tému s motívom Vysokých Tatier. Milan Hnat (*1959) patrí k predstaviteľom súčasného vizuálneho umenia strednej generácie. Fragmenty ľudskej a zvieracej figúry vkladá do naratívnej dejovej štruktúry na veľkoformátových plátnach. V gestických maľbách v menšom vyobrazení pôsobí farebná a tvarová tradícia v duchu neoexpresionizmu a fauvizmu.
Ďalším jubilantom je Vladimír Popovič (*1939). V jeho tvorbe sa stretávame s krkvážou, asamblážou a kombinovanou technikou maľby. Charakteristický je pre neho znak, písmo, fragmenty fotografie, striekanie farby cez šablónu a spontánne gesto. V tomto roku si opäť pripomíname výročie Jozefa Majkuta (*1909), teraz však 105. výročie narodenia autora. Vo svojich začiatkoch sa venoval drobnému žánru, neskôr sa predmetom jeho záujmu stala výhradne krajinomaľba. Jeho najobľúbenejšími motívmi boli prírodné scenérie Slovenského raja, zachytené vo všetkých ročných obdobiach. Maliar Július Nemčík (*1909) sa venoval portrétom, v ktorých sledoval psychologický výraz. Rukopis je uvoľnený. V krajinomaľbách sa mu podarilo zachytiť dobovú atmosféru. Výtvarníčka Anna Borovičková (*1929) sa okrem textilu zameriavala aj na maľbu. Kvetinové zátišia a krajinné scenérie maľované olejom a temperou sa vyznačujú verným zobrazením skutočnosti.
Časť výstavy v „Malej galérie GUS“ prezentuje diela patriace do prvej kategórie. Tvorba Andreja Baču (*1874) je zastúpená jedným dielo. Namaľoval portrét grófky Csákyovej okolo roku 1900. Najväčšie zastúpenie diel prvej kategórie má v zbierkach galérie krajinár Ferdinand Katona (*1864). Na plátnach zachytáva prevažne tatranskú krajinu. Pozoruhodný portrét dámy v červenom namaľoval Max Kurth (*1869), pôvodom Nemec, ktorý bol nielen figuralista, portrétista, ale i krajinár. Táto časť výstavy prezentuje aj ukážku reštaurátorskej tvorby Andreja Kuca (*1919), ktorý obnovil v galérii päť diel. Reštauroval krajinomaľby Ladislava Medňanského, Ferdinanda Katonu, Eugena Szepesi-Kuszku, podobizeň ženy od autora Maxa Kurtha a detský portrét od Jozefa Hanulu.
Priestory „Malej galérie“ dopĺňajú aj práce dvoch umelcov, ktorí by v roku 2014 oslávili 95. výročie narodenia. Dielo Štefana Cpina (*1919) sa stalo jedným zo základných pilierov ilustrácie po roku 1945. Viac ako sto knižných titulov určených detskému čitateľovi dokazujú obľúbenosť jeho tvorby. V grafických prácach hľadal inšpiráciu v ľudovom prostredí. Sledoval život a prácu vidieckeho ľudu, a tieto motívy preniesol do grafickej tvorby. Orest Dubay (*1919) sa zaradil medzi významných predstaviteľov slovenskej povojnovej grafiky. Jeho grafické listy oslovujú nestrojenou jednoduchosťou a lyrikou. Odrážajú všedné i sviatočné dni obyčajných ľudí, ktorých život na prvý pohľad nie je ničím príťažlivý.