Monika a Bohuš Kubinskí_CACHE_Nástupište 1-12

Multimediálny priestor pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12

podchod autobusovej stanice v Topoľčanoch

štvrtok, 13. apríl 2017 o 19:00

vernisáž výtvarného site specific projektu

Monika a Bohuš Kubinskí

CACHE

hudobný sprievod vernisáže

Eva Šušková a Fero Király:

Maurice Ravel: Kaddish

Maurice Ravel / Fero Király: Kaddish postlúdium

Daniel Matej: MORSeARIA (miserere)

Trvanie výstavy: od 13.4.2017 do 20.5.2017

Press Foto 2Anglický výraz „cache“ označuje v informatike rýchlu vyrovnávaciu pamäť. Práve pamäť a vyrovnávanie sa s minulosťou sú ústredným motívom najnovšieho diela výtvarníkov Moniky a Bohuša Kubinských. Obsahom tejto pamäte je pritom spomienka na židovskú komunitu v Topoľčanoch a jej tragickú históriu, pripomínaná cez netradičné nevýtvarné médium – maces, krehký nekvasený chlieb pochádzajúci zo židovskej kultúry.

Pláty strojovo vyrobeného macesu, formálne sa ponášajúceho na „mriežku“ počítačovej pamäte, vešajú Kubinskí do priestoru galérie, na ktorej mieste kedysi stála židovská štvrť mesta. Visiace pláty spolu vytvárajú monumentálny objekt s rozmermi 6x3m, ktorého podoba čipky či čipkovaného obrusu, je v ostrom protiklade k bolestivej minulosti miesta. Je odkazom na jedálenský stôl ako ohnisko pokoja a  rodinnej pohody, identifikovanej podľa konkrétnej kultúry ako šábes alebo nedeľný obed. Spätne zneisťujúcim a narúšajúcim elementom multimediálnej inštalácie je reprodukovaná akustická stopa – zvuková kompozícia Evy Šuškovej na motívy midrašu Urbana Hudáka.

Cache Moniky a Bohuša Kubinských však nie je len ťaživou spomienkou na temnú kapitolu našich dejín, ale aj ironizujúcim komentárom k narastajúcej neznášanlivosti a xenofóbii v spoločnosti, ktorý výtvarníci spracovali do formy happeningu – pečenia tradičných sviatočných oblátok. Tie sú zámerne prepracované, vychýlené zo svojho idylického obrazu pomocou subverzívnych motívov, ktoré autori pre špeciálnu edíciu oblátok navrhli.

Vernisážou projektu Cache vo štvrtok, 13. apríla 2017 otvorí Multimediálny priestor pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 svoju šiestu výstavnú sezónu. Počas večera odznie v podchode pod Autobusovou stanicou v Topoľčanoch aj židovský chválospev kaddiš v podobe skladby Maurica Ravela a v podaní speváčky Evy Šuškovej a klaviristu Fera Királya. Obaja hudobníci, nadväzujúc na svoju spoluprácu z debutového albumu Evy Šuškovej Secret Voice ako aj čerstvého projektu Cluster ensemble Shaped Songs,  sa publiku predstavia aj v improvizovanom Kaddish postlúdiu a v skladbe Daniela Mateja MORSeARIA (miserere).

Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.