Dagmar Pecková vydáva tento týždeň CD piesní Kurta Weilla na albume Wanted

,,K opere nemôžeme pristupovať z pozície snobského odmietania. Nemôžeme písať opery, a zároveň lamentovať na nedostatok žánru. Musíme tým, čo javisko ponúka, naplniť vlastný ideál,” napísal Kurt Weill v roku 1926. To bol ešte len začiatok Weillovho hľadania nového hudobného žánru, ktorý by nahradil klasickú operu. Úspech Třigrošové opery mu dal za pravdu, presadenie nového žánru prišlo v správnej chvíli a zdá sa, že aj publikum na oživenie opery priam čakalo.  Táto dobrodružná cesta, na ktorú Weill dostal presne 50 rokov, viedla z Nemecka cez Paríž do New Yorku a priniesla výrazné zjednodušenie hudobného jazyka, inšpiráciu populárnou hudbou i jazzom a prenesenie speváckych úloh na hercov bez klasického speváckeho školenia. Skutočná revolúcia! A to je presne výzva pre mezzosopranistku Dagmar Peckovú.

97ad087bSpeváčka Dagmar Pecková, ktorá hosťovala na svetových operných scénach a je spájaná s Mozartom, Mahlerom a aj Bizetovou Carmen…,ktorá sa však nikdy neuspokojí s akademizmom a prázdnou formou. Jeden z jej snov, album piesní Kurta Weilla, sa stáva skutočnosťou 25 rokov potom, čo v Stuttgartskej opere stvárnila hlavnú ženskú rolu v opere Sláva a pád mesta Mahagona.  Sama k tomu poznamenala: ,,Weillova hudba je veľmi inšpiratívna. Spolu s Bertoldem Brechtem v nerozlučnej dvojici stvárnil umenie obyčajného človeka a podarilo sa mu preniesť témy zo vznešených palácov a meštianskych salónov neskorého romantizmu do obyčajných mestských hostincov, bordelov a zločineckých galériek. Obdiv k americkej hudbe 20. rokov minulého storočia autora inšpiroval a nachádzame u neho veľké množstvo jazzových prvkov. A práve to je typický Kurt Weill. Je to teda autor tzv. ,,vážnej hudby”, keď skladal symfónie? Je to autor operný, keď skladal opery? Je to autor piesňový alebo šansónový, keď tvoril francúzske šansóny na nerozoznanie od tých typicky francúzskych alebo prvé americké muzikály? Áno to všetko je Kurt Weill.”

Dagmar Pecková vydáva album Wanted / Piesne Kurta Weilla vo vydavateľsve Supraphon v piatok, 7. apríla 2017. Táto nová štúdiová nahrávka vznikla v spolupráci Peckovej a Epoque Quartet & Orchestra, Miroslav Hloucal Jazz Band a s dirigentom Janem Kučerou. V nahrávke zároveň účinkuje sólista Opery Národného divadla, barytonista Jiří Hájek.

Štyri dni po vydaní albumu odštartuje od 11. do 30. apríla séria sedemnástich predstavení Wanted v pražskej Lucerne. Veľkolepá kabaretná revue Dagmar Peckovej s piesňami Kurta Weilla vznikla v produkčnej agentúre Ságl Production podľa scenára, v réžii a vo výprave bratov Cabanů s kostýmami Simony Rybákovej.  Po boku Dagmar Peckovej budú účinkovať rovnako ako na nahrávke Jiří Hájek, Jan Kučera, Epoque Quartet & Orchestra, Miroslav Hloucal Jazz Band a tanečníci Jednotky rýchleho nasadenia.

Krst albumu sa uskutoční vo štvrtok 20. apríla od 16.hodiny v predajni Supraphon Musicpoint na Jungmannovom námestí 17 v Prahe 1. Za prítomnosti Dagmar Peckovej, album Wanted pokrstia Michal a Šimon Cabana.

 Album na Supraphonline: www.supraphonline.cz/album/299674-wanted-pisne-kurta-weilla

 ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017