Na potulkách Barcelonou

 

Barcelona. Barcelona je hlavným mestom Katalánska, ktoré sa od zvyšku Španielska líši prírodou, jedlom, históriou, či množstvom zelene a gotických pamiatok. Barcelona leží na pobreží stredozemného mora, na severovýchode Španielska, svoju polohou je aj ľahšie dostupná ako Madrid, leží v blízkosti francúzskych hraníc a tak isto sa tu nachádza medzinárodné letisko El Prat. Po Madride je druhým najväčším mestom s počtom obyvateľov niečo vyše 1,6 mil. obyvateľov, tak isto je to aj obchodné a priemyselné centrum Španielska.

Na potulkách Barcelonou je čo vidieť, či už budovy a pamiatky so známym a nezameniteľným rukopisom „barcelonského“ architekta Gaudího  – Sagrada Familia, alebo známu La Ramblu, vrch Montjuic, či mnoho parkov, námestí a pod.

IMG_20150418_124516Prvou zástavkou v Barcelone by mal byť známy bulvár La Rambla, kto obíde túto ulicu akoby v Barcelone ani nebol. La Rambla sa tiahne od námestia Plaça Catalunya až po známy Kolombov stĺp. La Rambla je najživším miestom v Barcelone. Život na tejto ulici neutícha 24 hodín denne. Je považovaná za centrum mesta. Plná pouličných umelcov v podobe živých sôch, maliarov, tanečníkov, spevákov. Taktiež tu nájdete množstvo kaviarní, reštaurácií, barov, obchodov. Táto najzábavnejšia a najnavštevovanejšia ulica Barcelony, je dlhá takmer 1,5 km. Na jej konci sa je monumentálna socha, na vrchole ktorej sa nachádza Krištof Kolombus, táto socha bola postavená v roku 1888. Plaça Reial – miesto, ktoré sa nachádza asi v strede známeho bulváru La Rambla – neoklasické námestie, z množstvom reštaurácií naokolo uprostred sa nachádza fontána. Vraj aj toto námestie má „na svedomí“  Antonio Gaudi. Kúsok od začiatku tejto ulice, smerom od Plaça Catalunia sa nachádza aj ďalšie turistami obľúbené miesto, trh Mercat de la Boqueria, ktorý sa nachádza v bočnej uličke, priľahlej k La Rambla. Je to najstarší barcelonský trh, ktorý sa datuje od roku 1217, avšak v tej dobe to bol mäsový trh, dnešnú tvár dostal začiatkom 20. Storočia. Tento trh získal v roku 2005 ocenenie na World Markets Congres vo Washingtone ako najlepší svetový trh. Najlepšie je vyhnúť sa náporu turistov a navštíviť toto jedinečné miesto, vôní, chutí, farieb hneď ráno.

IMG_20150417_173155Jedným z najvýznamnejších symbolov Barcelony, krásky na pobreží stredozemného mora je originálna stavba Gaudího – Sagrada Família, čo v preklade znamená – „svätá rodina“. Táto neogotická stavba je asi najnavštevovanejšou pamiatkou Barcelony, a dá sa povedať, že aj celého Španielska. Sagrada Familia je stále nedokončená, čo jej však neuberá na monumentálnosti, a kráse, vysoká stavba, s množstvom vežičiek, zdobení a klenieb sa hrdo pýši nad Barcelonou. Stavia sa už neskutočné dlhú dobu, vyše sto rokov, jej dokončenie je v súčasnosti odhadované do roku 2022, čo však je termín, ktorý sa mení už roky a posúva, nakoľko Gaudí si prial aby jeho životné dielo bolo financované z verejných zbierok. Sagrada Familia je zahrnutá do kultúrneho dedičstva UNESCO.

Kopec nad barcelonským prístavom Montjuic, čo v preklade znamená „židovský vrch“,  je miestom ktoré by správny turista tiež nemal obísť, ciest na vrchol tohto kopca je viacero, či už od Plaça Espanya, kde hneď z námestia uvidíte nádherný palác, v ktorom sídli národné múzeum, veľkolepý je už len prístup od Plaça  Espania, z námestia uvidíte týčiacu sa budovu, pred ktorou sú veľkolepé fontány, čo poteší mnohých, je fakt, že z námestia sú postavené eskalátory až k Múzeu. Po presune bližšie ku kopcu Montjuic môžete využiť lanovky ktoré taktiež premávajú na tento vrch, či prejsť cez El Raval a postupne stúpať až na vrchol kopca, či už peši alebo na bicykli alebo skútri. Na vrchole sa nachádza Castell de Monjuic, ktorý v minulosti slúžil na stráženie prístavu. Cestou hore budete míňať rôzne fontány, botanické záhrady, nespočetné výhľady na malebnú Barcelonu. Avšak tento kopec nie je zaujímavý len touto pevnosťou na vrchu ale pre milovníkov športu aj tým, že nižšie pod vrcholom sa nachádza Olympijský park, kde sa v roku 1992 konali Olympijské hry.

Neodmysliteľnou zástavkou je aj Park Guell, ktorý je opäť významným dielom Antonia Gaudiho. Pôvodný plán bol, že Gaudí mal na mieste Park Guell vystavať záhradné mesto. Tento zámer však nevyšiel, čo ale neubralo tomuto miestu nič. Pri vchode do Gaudího záhrad je vidieť budovy ako z iného sveta, ako z rozprávky, ktoré sú typické pre jeho tvorbu, budovy s farebnými vežičkami, množstvo oblúkov a hlavne, čo je typické pre Gaudioho tvorbu – mozaika. Časť parku je však za poplatok, do tohto miesta z budovami a Gaudiho lavičkami stojí vstup 8 €, čo je adekvátna cena, nachádza sa tu aj Gaudího múzeum, v dome, kde samotný Gaudí aj žil. Avšak v tejto platenej časti je kapacita 400 osôb, čiže odporúčame si najprv zistiť, kedy bude možný vstup, prípadne kúpiť lístok a potom si krátením chvíle, do ďalšej prehliadky prezrieť zvyšok parku s množstvom nádherných záhrad, a veľkým počtom výhľadov, kde máte Barcelonu ako na dlani.

IMG_20150418_162656Okrem pamiatok ktorých je v Barcelone nespočetné množstvo, sú tu mnohé ďalšie, miesta ktoré by ste nemali minúť, ako napríklad časti ako je Gotic s množstvom malebných úzkych uličiek, kaviarní, barov, tak isto aj časť Born. A mnohé ďalšie, či už navštíviť pláž, miestne pivárničky, kaviarničky, či vinárne a kochať sa výhľadom na nekonečné more. Fanúšikom športu a najmä futbalu nezostane Barcelona nič dlžná, môžete navštíviť štadión Nou Camp, prípadne svoj výlet skĺbiť zo zápasmi ligy majstrov a uvidieť hrať hviezdy ako je Lionel Messi, či Neymar.

Na ceste za týmito pamiatkami a krásami a zaujímavosťami tejto krásky na pobreží si môžete zvoliť prepravu metrom, avšak malá rada na záver je zapožičať si bicykel alebo skúter, požičovní týchto dopravných prostriedkov je neúrekom a na každom kroku dosť. Ceny sú viac než prijateľné, požičanie bicykla je možné už od 6 eur, a skútra za 15 eur na deň, keď nájdete to správne miesto, tento spôsob prepravy vám umožní vidieť Barcelonu z uplne inej perspektívy.