Rozhovor s kúzelníkom Dušanom Cápom

04Prinášame rozhovor s kúzelníkom z Topoľčian, Dušanom Cápom. O tom ako začala jeho kariéra kúzelníka, prečo začal kúzliť, čo bolo prelomom v jeho kariére a mnoho ďalších zaujímavostí nám  Dušan prezradil v nasledujúcich riadkoch. Prajeme kúzelné čítanie 😀 . 

Čo Ťa priviedlo ku kúzleniu?

Prvý krát v živote som videl živého kúzelníka v Materskej škole. Vtedy ma zaujal trik, keď kúzelník prelieval vodu z jedného pohára do druhého, potom tam vložil nôž a tá voda zmrzla. Vtedy som ani netušil, ako sa tento trik robí a to bol prvý podnet k tomu, aby som za tým išiel a pátral ako sa takéto veci robia. Dnes to už viem a nielen to. Poznám tajomstvá a princípy všetkých existujúcich trikov /dokonca aj ilúzie Davida Copperfielda/.

Prečo si začal kúzliť?

Jednoducho som zistil, že ma to zaujíma, baví a chytilo za srdce a drží dodnes.

Pamätáš sa ešte na svoj úplne prvý trik?  Vraj si prvé kúzlo ovládal ako 5 ročný, je to pravda? O aké číslo šlo? Ako si naň s odstupom času spomínaš?

Úplne prvý kúzelnícky trik, ktorý som vymyslel, nacvičil a s radosťou vždy predvádzal každej návšteve, ktorá k nám domov prišla, bol trik s objavením šachovej figúrky – koňa z prázdnej vreckovky. Vtedy som mal skutočne 5 rokov.

82Aké to bolo, v minulosti, keď si začínal kúzliť a nemohol si si tipy a triky pozrieť na internete? Predsa len v dnešnej dobe sa informácie zháňajú pravdepodobne ľahšie?

V dobe keď neexistoval internet sa informácie ohľadne kúzlenia a trikov zháňali veľmi ťažko. V roku 1987 sa mi dostala do rúk prvá kúzelnícka kniha Kúzla a čary, ktorú som mal permanentne požičanú z mestskej knižnice a ovládal som ju takmer naspamäť. Na to, ako sa robia kúzla, som musel vtedy žiaľ prichádzať iba pomocou svojho dôvtipu. V dnešnej dobe je to úplne iné a neporovnateľne ľahšie. Existuje nespočetné množstvo kníh, seminárnych DVD a rôznych vídeí na YOUTUBE.

Mal si nejakého kúzelníckeho učiteľa? Kto je teraz Tvojím vzorom v tomto smere?

Musím sa priznať, že žiadneho učiteľa som nemal. Všetky vystúpenia kúzelníkov ktoré som videl v televízii, som si nahrával na kazety a potom som sa pokúšal prísť na to ako to robia, ako sa pohybujú, ako vystupujú, aké rekvizity používajú… atď.  Mojím vzorom bol Ali Bongo z Veľkej Británie. Obdivoval som ho ako vedel spojiť humor s kúzlením. Preto sa snažím o to, aby každé moje vystúpenie bolo nielen magické a kúzelné, ale predovšetkým aby sa ľudia zabávali. V dnešnej dobe musí byť kúzelník aj dobrý zabávač.

62811_134688666577528_7218034_nSi združený aj v nejakej „asosiácii“ kúzelníkov, ak sa to dá tak nazvať? Mávate aj nejaké spoločné školenia, resp. sústredenia?

Na Slovensku existuje Asociácia kúzelníkov Slovenska, žiaľ jej členom nie som, aj keď som Slovák. Na Slovensku je kúzelníctvo podceňované. Žiadne kúzelnícke akcie sa nekonajú a keď sa konajú tak raz za 2-3 niekedy 4 roky. Preto som oficiálnym členom Českého magického zväzu ČMS, ktorý združuje kúzelníkov nielen zo Slovenska a Česka, ale aj z Maďarska, Poľska, Nemecka, Anglicka, Kanady, Rakúska, USA a ďalších. Pravidelne sa stretávame na festivaloch v zahraničí. Najbližšie sa konajú Majstrovstvá Českej Republiky v modernej mágii v Uherskom Hradišti 23.-24.mája 2014, ktorých sa zúčastním aj ja.

Prelom v tvojej kariére nastal v roku 2008, keď si sa zúčastnil kúzelníckeho festivalu „ILUZIA magica“, ako to vyzerá na takomto festivale?

Áno rok 2008 bol naozaj prelomový – zúčastnil som sa medzinárodného kúzelníckeho festivalu „ILUZIA magica“, na ktorom som získal druhé miesto v javiskovej mágii a navyše sa mi v tomto roku podarilo aj zabodovať v jednej televíznej talentovej show,  v ktorej som sa prepracoval až do priamych prenosov.

Čo sa týka kúzelníckych festivaloch tak, každý súťažiaci má nacvičený maximálne 8-minútový program, s ktorým vystupuje pred obecenstvom, v ktorom sa nachádza zvyčajne 5-členná odborná porota. Jej úlohou je zhodnotiť takmer všetko – technickú náročnosť a zručnosť, prezentáciu, zábavnosť, umelecký dojem a samozrejme aj originalitu. Každý porotca priradí podľa svojho svedomia body, ktoré sa nakoniec sčítajú. Súčasťou je aj sedenie s porotou, kde porota každému súťažiacemu povie, čo bolo dobre a čo treba zlepšiť. Súčasťou festivalu býva aj kúzelnícky bazár – kde sa dajú priamo zakúpiť aj rekvizity z celého sveta.

13Účinkoval si aj v Česko – Slovensko má talent, ako hodnotíš toto pôsobenie? Išiel by si do toho znova?

V roku 2008 som účinkoval v televíznej talentovej show Slovensko má talent, v rokoch 2010 a 2012 v Česko – Slovensko má talent. Pôsobenie v televízii bolo úžasné. Vyskúšal som si aké je to vystupovať pred televíznymi kamerami zo záznamu, ale predovšetkým aj naživo v priamom prenose. Každá reklama je dobrá, ale vystupovanie v prime-time v najsledovanejšej relácii v komerčnej televízii je maximum zviditeľnenia aké sa dá dosiahnuť. Hovorievam, že sa každé dva roky objavujem v televízii. Naposledy to bolo skutočne pred dvomi rokmi, takže tento rok by som sa mal pousilovať. Všetko však samozrejme závisí od toho, ako rýchlo sa mi podarí pripraviť nový program a samozrejme, musia vyhlásiť aj nejakú talentovú súťaž.

Predsa len to nie jednoduché vystupovať pred kamerami, a takým davom ľudí. Mal si aj trému? Či kúzelníci nemávajú trému ?

S trémou súperí každý človek, ktorý verejne vystupuje a záleží mu na tom aby všetko dopadlo tak ako má. Je dôležité naučiť sa ako trému potlačiť, uvoľniť sa pred vystúpením a potom to už ide samo – aj pred kamerou.

Musí mať kúzelník tréningy ako napríklad športovci? Pravidelne nacvičovať kúzla?

Samozrejme, že musí. Každý trik, ktoré vidí divák, musí vyzerať tak, že jeho predvedenie je veľmi jednoduché. V skutočnosti je opak pravdou. Za každým vystúpením je neskutočne veľa hodín príprav, nácviku… atď. Keď pripravujem nový program, tak každý trik sa musí 100-percentne nacvičiť najprv pred zrkadlom, potom pred kamerou a nakoniec pred menším publikom. Ak ide všetko ako má, tak potom ho zaradím do klasického programu s ktorým bežne vystupujem.

Máš nejaký obľúbený trik? Ak áno, aký?

Každý trik, ktorý predvádzam je môj obľúbený. Viac obľúbenejšie sú triky, ktoré som vymyslel a vyrobil. Za každým takýmto trikom, či rekvizitou sa skrýva príbeh, ako som ho vymýšľal a vyrábal.

Čo musí ovládať správny kúzelník? A koľko v priemere trvá nacvičenie nejakej ilúzie?

28645_100195290026866_2131992_nSprávny kúzelník musí byť originálny. Pokiaľ len niekoho kopíruje alebo pracuje len s kúpenými rekvizitami – nie vlastnými, ktoré nevymyslel tak potom robí – prirovnal by som ho ako speváka, ktorý spieva karaoke a nemá nič vlastné. Príprava ilúzie závisí od náročnosti, dostupnosti materiálov, ale predovšetkým aj o dostatku financií. V súčasnosti som dokončil a nacvičil novú ilúziu, ktorú som pripravoval 5 mesiacov.

Čo Ťa v najbližšej dobe čaká a kde Ťa môžu ľudia pri kúzlení vidieť naživo?

Momentálne je toho veľa. Spomeniem – Majstrovstvá republiky – Českej Republiky v modernej mágii v Uherskom Hradišti 23.-24.mája 2014, blíži sa deň detí a ním sú spojené akcie 1.6 – MDD v meste Dolná Krupá, niektoré akcie pre uzavretý okruh detí zamestnancov firiem v Topoľčanoch, v Poprade, v Trenčíne, ale aj v Bratislave či v Humennom.

Ak by chcel niekto začať s kúzlením, čo by si mu odporučil?

Odporučil by som mu najskôr zaopatriť nejakú knihu s kúzlami, alebo navštíviť moju stránku www.kouzelnik.kvalitne.cz na ktorej každý mesiac prezrádzam jeden trik, V súčasnosti je tam prezradených okolo 90 jednoduchých trikov. Každý trik je potrebné dobre naštudovať a nacvičiť. Potom dať dokopy nejaký kúzelnícky program a objaviť sa na nejakom kúzelníckom festivale.