Štefan Margita oslavuje medzinárodné úspechy a jeho vianočný album sa za tri mesiace ,,pozlatil”

Minulý rok bol pre Štefana Margitu mimoriadne úspešný. V auguste oslávil šesťdesiatiny a k svojmu životnému jubileu následne v novembri pripravil galakoncert v pražskom Národnom divadle, kde vystúpil s plejádou skvelých zahraničných i domácich kolegov. Krátko predtým sa v chicagskej opere Lyric v roli Logeho vo Wagnerovej opere Zlato Rýna stal miláčikom tamojšieho publika a dočkal sa skvelých recenzií v prestížnych periodikách. V Janáčkovej opere Z mŕtveho domu exceloval v inscenácii Narodného divadla v réžii Daniela Špinara v Prahe a Bratislave. Záznam tejto opery odvysiela ČT ART 6. marca 2017. Na domácej pôde navyše Štefan Margita usporiadal niekoľko mimoriadne úspešných koncertov.

Stefan_Margita_SupraphonV septembri 2016 Supraphon vydal v produkcii Jana Adama a Daniela Hádla Margitov prvý vianočný album X MAS, na ktorý nahrali sólové piesne a duetá s hlavným protagonistom tiež sopranistka Katarína Kněžíková a vo svete stále známejší basbarytonista Adam Plachetka. Album X MAS sa celú jeseň držal na prvom mieste v hitparáde klasickej hudby Top 10 a úspešne bodoval tiež v hitparáde populárnej hudby TOP 100 národnej federácie hudobného priemyslu IFPI.

Aby toho nebolo málo, u poslucháčov uspel natoľko, že za trojmesačný predaj albumu obdrží Štefan Margita Zlatú platňu Supraphonu.

A čo Štefana Margitu čaká v tomto roku? V réžii svetovo presláveného Kanaďana Roberta Carsena sa uskutoční už 15. februára v Královskom divadle v Turíne premiéra Janáčkovej opery Kaťa Kabanová. Nejde o Margitovu prvú spoluprácu s Carsenom. Pred jedenástimi rokmi si pod jeho vedením zaspieval rolu Kudrjáša na scéne milánskej La Scaly a v Turíne sa tento rok zhostí role Tichona. Dvakrát bude Štefan Margita tento rok hostovať v parížskej Národnej opere. Zatiaľ čo v marci až máji bude v opere Vojcek rakúskeho skladateľa Albana Berga spievať rolu Tambourmajora, na jeseň sa vráti k jednej zo svojich hlavných rolí – k úlohe Luka Kuzmiča v Janáčkovom diele Z mŕtveho domu.

V máji odvysiela Česká televízia Margitovi venovanú reláciu z cyklu GEN a v septembri bude na Medzinárodnom televíznom festivale Zlatá Praha uvedený dokument, ktorý o slovenskom spevákovi svetového renomé  vznikal v rokoch 2014 až 2016. Diár Štefana Margitu je ale zaplnený  už aj na ďalšie roky. Už teraz vie, že v nasledujúcich rokoch bude spievať v newyorskej Metropolitnej opere, v londýnskej Kráľovskej opere Covent Garden a v operných domoch v San Franciscu, Bruseli a v Lyone.

Supraphonline: http://www.supraphonline.cz/album/273516-x-mas

ZDROJ : SUPRAPHON / SOUL FOR SHOW 2017