Prečo fotíme?

V dnešnej dobe sa fotografovanie ako také, dostáva veľmi do popredia. Takmer každý človek má minimálne mobil s fotoaparátom alebo nejaký ten „foťák“. Ľudia si chcú často zdokumentovať pekné miesto, kde sú alebo aj sami seba, na pamiatku.

Keď sa však pozrieme spätne do minulosti, vtedy sa ľudia tak často nefotili. Zvečňovali sa hlavne pri veľkých oslavách, alebo keď chceli rodinnú fotku, čo bolo asi raz do roka.

Avšak dnes, v dnešnej unaháňanej dobe, ľudia zabúdajú na svet okolo seba a ukracujú sa tým, že všetko ukladajú len do pamäte fotoaparátu. Často sa stáva, že idete na nejakú prehliadku do múzea, prípadne do hôr a pod. A čo urobíte ako prvé vy? Vezmete do ruky fotoaparát a fotíte všetko navôkol. Ani si to neuvedomujete. Nevnímate krásu toho, čo je okolo vás. Pozeráte sa len cez objektív. Možno nafotíte aj sto fotiek a môžete sa chváliť iným, ako bolo krásne tam, kde ste boli, no na druhej strane je to zbytočné. Osobne si myslím, že stačí pár fotiek z miesta, ktoré chcete mať nejako zdokumentované. Skúste si ukladať obrazy aj do vašej pamäte. Ak aj náhodou zabudnete, ako to vyzeralo, pozriete na jednu fotku a spomeniete si na všetko. Na krásne chvíle, ktoré ste prežili v kruhu svojich blízkych alebo aké krásne je to mesto, v ktorom ste boli.

Prečo teda vlastne fotiť?

Zameriam sa teraz trochu na to „iné fotenie,“ nie na to „domáce.“ Väčšinou ide o to, odfotiť niekoho alebo niečo dokonale. No na druhej strane nedá sa povedať, ako by mala vyzerať ideálna fotka. Vo fotografovaní je dôležité porušiť dané pravidlá. Čím viac ich porušíte, tým viac nás snímka upúta. Či už to bude kladne alebo záporne. To je hlavný dôvod, prečo ma fotenie baví. Človek sa môže „vybúriť“ ako mu len napadne. Osobne si myslím, že najkrajšie fotky sú tie, v ktorých nájdeme určitú myšlienku.

Ak chcete urobiť skvelé snímky, musíte to robiť s radosťou. Pokiaľ fotíte nasilu, nebude to tak, ako by malo. No na druhej strane to je ono. Možno sa nájde niekto, koho to osloví a bude sa mu to páčiť. Tak, hor sa do fotenia!

“Když fotografujete, zkuste se otočit, nejlepší fotografie se může skrývat právě za Vámi”.

                                                                                                        David Huffines

Autor: K. Lendelová

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *