Vanda ohlasuje vydanie albumu VALOR na leto 2017

Spúšťa naň medzinárodnú crowdfundingovú kampaň

Dva roky po vydaní štúdiového albumu Introspective oznamuje slovenská speváčka Vanda, že jej  leto 2017 sa bude niesť v znamení vydania nového albumu s názvom Valor. V týchto dňoch spúšťa medzinárodnú crowdfundingovú kampaň, ktorá má podporiť poslednú fázu prípravy albumu pred jeho vydaním.

Nový album bude v poradí treťou Vandinou štúdiovkou a zároveň jej prvým CD kompletne naspievaným v španielskom jazyku. Album vznikal na dvoch kontinentoch – v Argentíne, kde Vanda piesne skladala a na Slovensku, kde sa ich rozhodla nahrať.

CROWDFUNDING CAMPAIGNVo finálnej fáze dokončovania albumu sa speváčka rozhodla pre crowdfundingovú kampaň. Ako platformu kampane si vybrala celosvetovo známy portál Indiegogo.com. Podporu svojej hudobnej tvorby formou crowdfundingu si zvolila prvýkrát vo svojej speváckej kariére: „Takmer vždy som si všetko financovala z vlastných zdrojov, občas sa vyskytli aj sponzori k niektorým projektom, za čo som veľmi vďačná. O crowdfundingových stránkach viem už pár rokov, ale až teraz som naozaj cítila, že prišiel ten správny čas spustiť kampaň.“

Kampaň k Vandinmu albumu Valor nájdu fanúšikovia na tomto odkaze: https://www.indiegogo.com/projects/new-album-valor-nuevo-disco-valor-music#/

Za podporu svojho albumu speváčka ponúka odmenu v rôznych formách v závislosti od výšky konkrétneho finančného daru. Fanúšikovia tak môžu získať digitálnu či fyzickú kópiu albumu, kompletnú podpísanú diskografiu alebo osobné stretnutie či dokonca exkluzívny súkromný koncert. Kampaň potrvá jeden mesiac a jej cieľom je získať na dokončenie albumu sumu 10 tisíc dolárov.

Načasovanie prvej Vandinej crowdfundingovej kampane nie je náhodné, Valor totiž považuje za svoj doposiaľ najväčší, najkomplexnejší a tým pádom i produkčne najnáročnejší projekt. „Je to zatiaľ najväčší projekt, do akého som sa kedy pustila, veľmi som si dala záležať na kvalite po všetkých stránkach, a tá má svoju cenu. Valor nevnímam len ako ďalší album, vnímam ho ako spoločný projekt, ako niečo, čo som mohla a môžem vybudovať iba spoločne s ostatnými ľuďmi. Keďže výroba a vydanie albumu je dlhý a finančne náročný proces, hľadám aj týmto spôsobom podporu u ľudí, ktorých táto hudobná cesta zaujme,“ vysvetľuje Vanda, ktorá po nahratí albumu v štúdiu LittleBeat odletela na niekoľko mesiacov za pracovnými povinnosťami do Argentíny, kde trávi finalizačnú postprodukčnú fázu výroby albumu Valor. Ako to má vo zvyku, leto opäť strávi pracovne na Slovensku. „Album je vo finálnej fáze a prostriedky mi nesmierne pomôžu na to, aby som ho mohla dokončiť a vypustiť do sveta,“ vysvetľuje.   

Album Valor je po zvukovej i po žánrovej stránke prelomovým dielom vo Vandinej kariére. Speváčka produkciu svojho albumu poprvýkrát zverila do rúk kreatívneho tímu bratislavského nahrávacieho štúdia Littlebeat v zložení Martin Maxo Šrámek, Andrej Hruška a Matej Mikloš v spolupráci s Luborom Umelcom Priehradníkom. Prvým výsledkom tejto novej hudobnej spolupráce a zároveň prvou lastovičkou albumu Valor bol rovnomenný singel zo septembra 2016: www.youtube.com/watch?v=WIVlJx64Iyg

Slovo „VALOR” znamená „ODVAHA“, a to pre mňa aj celý album vyjadruje. Ísť cestou, ktorú v tomto životnom období cítim. Presne s tým súvisí aj koncept albumu, o ktorom sa fanúšikovia dozvedia viac už čoskoro,“ prezrádza Vanda.

Ako sa prelomová životná i umelecká éra, v ktorej sa Vanda aktuálne nachádza, odrazí na zvuku albumu Valor? „Za uplynulého 2 a pol roka, odkedy vyšiel Introspective, som sa veľa naučila, a to na všetkých frontoch. Keď si teraz porovnám tie dve obdobia, tak tomu ani nemôžem uveriť, ako sa mi obrátil život,“ spomína.  „V apríli 2015, keď vychádzal Introspective, som mala stabilné zamestnanie mimo hudby, žila som v prenajatom byte v Starom meste a bola som sama ako prst, iba s veľkou túžbou byť s človekom, ktorého mám rada. Teraz žijem na striedačku na dvoch kontinentoch, učím spev a venujem sa hudbe, som vo vzťahu s tým, s kým som chcela byť a chystám sa vydať môj prvý album v španielčine a uviesť ho aj na hispánsky trh,“ bilancuje Vanda medziobdobie medzi rokmi 2015 a 2017 medzi dvoma albumami.

Markantný zvukovo – žánrový prerod, ktorý absolvuje prostredníctvom albumu Valor, Vanda opisuje ako rázny obrat zvuku i aranžmánov, ktorý prišiel prirodzeným vývojom. Speváčka aktuálne prechádza z tradičného „kapelového” zloženia na sample a efekty vyrobené na mieru, z akustického a intímnejšieho zvuku na zvuk oveľa plnší, syntetický a moderný, gitary takmer úplne absentujú. „Dokonca aj samotná príprava a nahrávanie tohto albumu bolo úplne iné ako to, na čo som bola zvyknutá,“ dodáva. „Prvýkrát som pracovala s producentom, ktorý ma usmerňoval a s ktorým som skladby nielen konzultovala, ale aj do nich mohol zasiahnuť autorsky. Taktiež som si dala načas s jeho prípravou, niektoré skladby vznikali v spolupráci so speváčkou a skladateľkou Riou, s ktorou som absolvovala aj niekoľko spoločných koncertov, a tiež niektoré texty som napísala spolu s mojím priateľom.“

Po žánrovej stránke bude Vandina albumová novinka odrazom jej dlhoročnej inklinácie k popu, no naďalej zachová i speváčkinu alternatívnu stránku. „Všeobecne hudbu nevnímam podľa žánrov, skôr podľa toho, či sa mi niečo páči alebo nie. Preto často a rada žánre prelínam, prípadne medzi nimi „skáčem” z albumu do albumu, baví ma to,“ ako Vanda dodáva, výsledkom bude farebný popový album v španielčine s latino nádychom a prvkami alternatívy, s jasným konceptom a pozitívnym posolstvom.                                                                                                                                                         

Viac info:    www.vandamusic.com        www.facebook.com/music.vanda