Krížom – krážom Frankfurtom

Frankfurt nad Mohanom je podľa mnohých nie príliš atraktívnou turistickou destináciou. Avšak po návšteve tohto mesta, svoj názor väčšina ľudí prehodnotí. Frankfurt je s približne 670 000 obyvateľmi piatym najväčším mestom Nemecka. Radí sa za také mestá ako je BerlínHamburg, Mníchove a Kolín nad Rýnom.

IMG_20151230_113225Frankfurt leží na oboch brehoch rieky Mohan, juhovýchodne od pohoria Taunus. Je významným finančným centrom Nemecka ale aj Európy.  V neposlednom rade je to aj významný dopravný uzol, či už z pohľadu dopravy leteckej alebo cestnej. Ak je reč o letisku vo Frankfurte tak v osobnej doprave je tretie najväčšie letisko v Európe, jedenáste najväčšie na svete a najväčšie v Nemecku. Taktiež je to najväčšie pracovisko v Nemecku. Veľmi významnou je aj doprava železničná, vo Frankfurte sa nachádza najväčšia železničná stanica v Nemecku. Denne sa tu prepraví približne 350 tisíc cestujúcich. Frankfurt je cez deň miliónovým mestom, ktoré sa na noc odsťahuje.

IMG_20151230_102343Frankfurt bol po vojne jedným z najviac zničených nemeckých miest. Obraz mesta sa v značnej miere zmenil po druhej svetovej vojne. Z historického centra zostalo len veľmi málo. Zo štyri tisíc hrazdených domov zostal nepoškodený len jediný – Hauswertheym. Zaujímavosťou je že po vojne bola  Alteroper, resp. budova opery spolu s Kaiserdomom postavená na novo.

Frankfurt sa delí na Altstadt čo je staré mesto a Innenstadt (centrum). V starom meste sa nachádzajú také pamiatky ako je stará radnica – Kaiserdom – cisárska katedrála, Paulskirche – kostol svätého Pavla, Nikolaikirche – kostol svätého Nikolaja, či Stadel Art Museum.

IMG_20151230_145559Vo Frankfurte sa nachádza 37 múzeí a 109 galérií. Frankfurt sa stal od 50 rokov min. storočia mestom výškových budov. Nachádza sa tu sídlo centrálnej európskej banky, čo je vlastne jeden z najznámejších mrakodrapov Frankfurtu, svoje sídlo v množstve výškových budov tu majú aj významné európske banky. Za zmienku stoji aj nákupná štvrť, resp. ulica Ziel, dlhá niekoľko kilometrov, na svoje si tu prídu takmer všetci, obchody so svetovými značkami až po úplné obyčajné veci. Ziel je druhou najväčšou nákupnou zónou v Nemecku .